Mesajı Okuyun
Old 28-03-2004, 23:43   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Çitil,

Ben de size katılmıyorum.

Uluslararası Anlaşmalar uygulanmak için imzalanır .Bir devlet anlaşmanın bazı maddelerini uygun bulmuyor,erken buluyor gıbı gerekcelerı varsa buna eger ve anlasma metnının içeriği buna uygunsa çekince ile imzalayabılır.

Ama uluslararası anlasma imzalandıktan ve usulune uygun bıcımde yürürlüğe gırdıkten sonra,artık anlaşmaya uygun davranması zorunludur, aksı durumda uluslararası sorumluluk doğar.

Uluslarası anlaşma imzalandıktan sonra yapılması gereken şey,ulusal iç hukuku anlaşmaya uygun hale getirmektir.Fakat bu yönün bizde ihmal edıldığıni düşünüyorum.Doğrudan uluslararası sözleşmelerin uygulandığı yargılama süreçleri de öyle.

İmzalanan ve iç hukuk normu hale gelmiş ,anayasaya aykırılığı ileri sürülemeyen bir anlaşmaya ( kimse duymadan,sözleşmeyi fesetmeden,tek taraflı olarak )aykırı yasa yapmak ise galiba anlaşmaya karşı hile kavramını da aşan bir durum.

Bu nedenle yargıtay kararını doğru buluyor ve sonradan çıkarılan yasanın sözleşmeyi zımnen yürürlükten kaldırdığı yönündeki görüşünüze katılmıyorum.

Saygılar