Mesajı Okuyun
Old 17-06-2016, 16:10   #51
ersintoker

Varsayılan Bozcaada

Ben yaşamaya gelmedim ki buraya, paylaşmaya geldim, ona daha ilk gözgöze geldiğimizde hissettirdim bunu,,, hissetmek,,, en önemlisi buydu,,, o ürkekti, tedirgindi, üzerinde gezinen hoyrat ellerin onda yarattığı kırılganlığı anlamıştım,,, acele etmedim o yüzden,,, adayı sonraya saklayıp başımı karşı da puslanmış kıyıya çevirip baktım…

Ben aslında oradaydım, hayır şu uzakta görünen, dalgalar arasında bata çıka gelen Yakar kaptanın balıkçı teknesinin içindeydim,,, teknenin küçük kamarasına doluşmuş ada yolcuları sakindi ama ben sanki her an alabora olacakmışız gibi ortadaki ahşap direğe sıkıca sarılmış bir vaziyette kıpırdamadan duruyor, dalgaların cama hiddetle vurduğu anlarda gözlerimi kapıyordum, açsam elinde üç çatallı mızrağıyla yarıbeline kadar denizden fırlamış Poseidon’la gözgöze geliverecektim,,, oysa Odunluk iskelesinden yola çıkarken keyfim yerindeydi, tekneye iki kalas üzerinde bir de otomobil aldıklarında, eğlenceli bir yolculuk olacak diye geçirmiştim içimden, öyleydi ya!

Feribot yolcularla birlikte sıra sıra otomobilleri sessiz sedasız bir geğirmeyle içinden çıkarıp hafifledi,,, iskeledeki babalardan birinin üzerine oturup bekledim, dağılıp giden kalabalığın acelesi bir anda silip süpürüvermişti ortalığı,,, adanın bütün pansiyonları, otelleri dolmuştur şimdi,,, iskeledeki ya da Rum mahallesinin kaldırımlarındaki meyhanelere taşmak içinse daha vakit var,,, önce Ayazma sahili ya da Habbeli kumsalı ya da daha güneydeki küçük koylar istilaya uğrayacak,,, sonra feneri, rüzgâr türbinlerine feda edilmiş Polente’de yine de günbatımı ritüeline doğru yola çıkılacak, şarap şişeleri açılacak, rengin kızıllığı Homerosvari bir dalgalanmayla ortalığa saçılıverecek…

Benim ne yapacağım belli değil, belki bir süre Türk mahallesinin dolambaçlı sokaklarında dolaşır sonra Rum mahallesine döner kilisenin sokağında eski bir arkadaşımı ararım, bulamayacağım kesin, o zaman kendime kuytu bir köşe bulup çekilecek, sabahın olmasını bekleyeceğim,,, akşam alacasında karşı kıyıya göç eden mavi gözlü corvusların dönüşüyle birlikte gündoğumundan önce, adını kendime sakladığım bağlardan birinde ada ile buluşacağım, sadece onunla paylaşacağım bir sırrım var çünkü.