Mesajı Okuyun
Old 11-11-2011, 20:00   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Bulunduğunuz yerin il barosundan maddi durumunuzun elverişsiz olduğunu kanıtlayarak tarafınıza ücretsiz avukat atanmasını isteyebilirsiniz. Barodan avukat tayini istemeniz bazı şartlara tabidir. Aşağıda her baroda hemen hemen aynı olan bu şartları görebilirsiniz;

*Avukatlık ücretlerini ve diğer yargılama giderlerini karşılama olanağının bulunmadığını belgeleyen muhtarlıklardan alınma fakirlik kağıdı,
*Nüfus cüzdanı fotokopisi,
*İkametgahının bağlı olduğu tapu sicil müdürlüğünden alınacak olan gayri menkulün olup olmadığına ilişkin belge,
*Emekli sandığı, bağkur ve ssk’dan alınacak sosyal güvencesinin olup olmadığına ilişkin belge,
*Başvurunun haklı olduğunu kanıtlamaya yardım edecek diğer belgeler..

Mal rejimi tasfiyesi:

Evlilik birliği içinde karşılığı ödenerek alınan 2002 sonrası mallar edinilmiş mal kabul edilir. Ve bu mallar üzerinde mülkiyet hakkı olmayan eşin tasfiye payı alacak hakkı kanunla verilmiştir.

Yani evler eşinizin üzerineyse ve yukarıdaki şartlarda alınmışlarsa sizin iki ev üzerinde alacak hakkınız bulunmaktadır.

Boşanma davası açılıp evlilik boşanma ile son bulursa ödemesi devam eden ev üzerinde boşanma davası açılma tarihine kadarki ödemelerin yarısı kadar alacak hakkınız vardır.

Bu alacak hakkı ancak ve ancak boşanma kararının verilip kesinleşmesinden sonra hüküm altına alınabilir. Mülkiyet üzerine olmayan; alacak için dava açmalıdır.

Eşinizle mal paylaşımını da kapsayan anlaşmalı boşanma protokolü hazırlayabilirsiniz.Boşanma taraftarı değilseniz de boşanmanın reddini talep edebilirsiniz.Bu konuyla ilgili açıklama size zaten verilmiş.

2.Eş'in mallar üzerinde hak sahibi olması meselesinde de, mallar bu ikinci evlilik birliği içinde karşılığı verilerek edinilmelidir. İkinci eş; evlilik tarihinde ödemesi devam eden bir evden, evlilik tarihinden sonraki ödenen miktarın yarısı kadar alacaklı olacaktır.

Buradaki hakkın mülkiyet değil "alacak" hakkı olduğunu gözden kaçırmayınız.

Mutlaka profesyonel yardım alarak haklarınızı savununuz. Boşanma ve mal rejimi tasfiyesi pek çok detay barındırmaktadır. Hak kaybına uğramayınız. Adli yardım şartlarını taşımıyorsanız kendi imkanlarınızla avukat desteği alınız.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygıyla..