Mesajı Okuyun
Old 27-12-2005, 00:04   #16
esink

Sayın Makinacı "Her ne kadar yazdıklarımı "avukatlar ücret almadan çalışssın" şeklinde anlasalar da" sözünüze kişisel olarak üzüldüğümü ifade etmek istiyorum. Ne yazık ki bizler genel olarak toplumun avukatlar hakkındaki olumsuz ve çoğu zaman haksız yaklaşımlarından kişisel olarak nasibimizi alıyoruz. Burada sorularınıza gönüllü olarak yanıt arıyor olmamız dahi, ücret almadan çalışmaktan dolayı hiç gocunmadığımızın açık bir kanıtıdır kanımca ama görülen odur ki bu denli açık bir kanıt dahi üzerimizdeki yaftayı ortadan kaldıramıyor.
Her neyse, sorunuzun yanıtına gelince, maalesef kanunun ilgili maddeleri hakkında hiçbir Yargıtay kararı bulamadım. Ayrıca bir kararda sizin düşüncenizin aleyhinde bir ifadeye rastladım: "Avukatlık ücreti, yargılama giderleri arasında sayılmıştır." Bu cümleyi şu şekilde yorumlayabiliriz, dava sonucunda Mahkemenin karar verdiği vekalet ücreti, avukatınızla yaptığınız ücet sözleşmesinde yer alan vekalet ücretinden farklıdır ve yargılama gideri sınıfına girer.
Yine bilmeniz gerekir ki, hukuktaki ana kural gereği, bir husus özel bir kanunla düzenlenmişse, öncelikle o kanunun hükümleri uygulanır. dolayısıyla vekalet ücreti hakkında öncelikle avukatlık kanunu uygulanacaktır ancak konu hakkında avukatlık kanununda açıklık bulunmaması halinde, ilgili düzenlemeyi getiren kanun maddeleri uygulanır.
Yine de konuyu incelemeye değer bulduğumu ve araştırmaya devam edeceğimi bilmenizi isterim.
Sizin durumunuzu aydınlatmak için Avukatlık Kanunun 164.maddesinin sizinle ilgili bölümünü yeniden yazıyorum: Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu veya taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı yahut ücret sözleşmesinin belirgin olmadığı veya tartışmalı olduğu veya ücret sözleşmesinin ücrete ilişkin hükmünün geçersiz sayıldığı hallerde; değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilâmın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir.
Kolaylıklar diliyorum.