Mesajı Okuyun
Old 20-08-2012, 00:31   #30
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan hilmiseker
Ömer Bey,
Önemli bir açığı kapatan başarılı çabanız için teşekkür. Burada beni kaygılandıran yegane mesele, tercih edilen yaptırımın, eski tutkuların devamını sağlayacak veya habis huyları tetikleyecek özüdür. Bu öz,varlığını kar-zarar ikilisi üzerine inşa eden sektörün, bu amacını veya oluşsallığını tehdit veya riske edecek yetkinlikten bir hayli uzaktır. Boyun eğdirme kudret ve kabiliyeti olmayan bir yaptırımın, yasayı bir adım öteye taşıyamayacağı dünün tecrübeleriyle sabittir. Kaybedileceklerin çokluğu, ağırlığı, derinliği ya da sağlamlığı yargısal buyruğa ilgiyi artırmakla kalmayacak, epey zahmetle vücuda gelen çabaların cüzi bir bedel mukabilinde heba olmasını da önleyecektir. Dolayısıyla önerilen yaptırımın, dozunu bir miktar artırması ya da aşkınlığı önleyecek bir debiye ulaşması zorunludur.

Hilmi Bey,
Çok haklısınız. Değişiklik önerisini yazarken 5326/32. maddeye baktım ve orada yazılı para cezası bana da hiç "ibret-i müessire" etkisine sahip görünmemişti. Elimizdeki yasal dayanak bu olmakla öneriye dahil etmiş idim.

Ancak, bu haklı ve yerinde eleştiriniz vesile, madde metnini 6100 sayılı yasanın kimi maddelerinde benimsenen yaklaşıma uygun olarak disiplin para cezası olarak düzeltmenin (ve kabahatler hukuku dışına çıkarmanın) yasanın, uyulabilirlik (boyun eğdirme) etkisini artıracağı kanısına vardım. Bu itibarla değişiklik önerimi katkınız doğrultusunda yeniledim.

Teşekkür ediyorum.

Alıntı:
Yazan Değişiklik Önerisi-Son Hâli
HMK.m.195: (1) Tarafların ellerinde bulunmayan ve incelenmesine karar verilen delillerin getirtilmesi için, mahkemece ilgili resmî makam ve mercilerle üçüncü kişilere bu husus bildirilir. Mahkemeye getirtilmesi mümkün olmayan deliller, bulunduğu yerde incelenebilir veya dinlenebilir.

(2) Yukarıdaki fıkra kapsamında mahkemelerce istenen belge ve bilgiler, tüm resmi kurum ve diğer üçüncü kişiler tarafından eksiksiz biçimde ve bedelsiz olarak gönderilir. Kabul edilebilir bir mazerete dayanmaksızın bu fıkraya aykırı hareket edenler hakkında, mahkemece bin Türk lirasına kadar disiplin para cezasına hükmedilir. Aynı isteme ilişkin ihlalin devamı halinde verilecek para cezası bir önceki cezanın iki katı olarak uygulanır. Mahkeme, cezanın tahsili için gereken işlemleri re'sen yapar.

Değişiklik Gerekçesi: Uygulamada, mahkemeler tarafından bu madde kapsamında yazılan yazılara, özellikle bankalar olmak üzere, yanıt verilmediği ve/veya cevap verilmesinin afaki olarak belirlenmiş, yasal dayanağı olmayan bedellerin ödenmesi koşuluna bağlandığı, bu sebeple bilirkişi incelemelerinin yapılamadığı, davaların uzadığı, usulden reddedildiği, bu durumun adalet hizmetinin niteliğine uymadığı ve adalete erişim hakkını engellediği görülmüştür. Fıkra ile, mahkemelerce yazılan müzekkerelere, istenen belge ve bilgileri tam olarak karşılayacak şekilde ve herhangi bir bedel talep edilmeksizin yanıt verilmesi kuralı açıkça öngörülmüş ve aksine davranış disiplin para cezası olarak yaptırıma bağlanmıştır.