Mesajı Okuyun
Old 12-06-2015, 18:53   #1
Konuk

Varsayılan aile içi tecavüz ve fiziksel şiddet ile ilgili

merhaba,
ben i.'da yaşıyorum, 17 yaşımdayım. bir süredir yazışarak görüştüğüm, a.'da yaşayan bir arkadaşım var. arkadaşım 16 yaşında, 18 yaşında bir ablası var. babaları, annelerine ilk hamileliğinden itibaren fiziksel şiddet yaşatmaya başlamış. arkadaşım bunu engellemeyi denediğinde, babası da, annesi de ona vuruyormuş. annesi, babası ve ablası arkadaşıma belirsiz bir sıklıkta vurmaya devam ediyorlarmış. babası birkaç kez arkadaşımı evden dışarıya atmış ve onu bir süre eve almamış. arkadaşım ne yapabileceğini bilmiyor. annesi de, ablası da babasının polise şikayet edilmesini istemiyorlarmış. çünkü gidebilecekleri bir yer yokmuş ve sığınma evlerinde kalmak istemediklerini söylemişler. arkadaşımın ailesindeki şiddet için ne yapabiliriz?
bir süre önce aynı arkadaşımın sınıfında, beş yaşından belirsiz bir vakte dek kuzeni tarafından tecavüz edilen birinin olduğunu öğrendik. bu kişinin tecavüz hakkında konuştuğu ilk kişi arkadaşımmış ve bunu ailesi dahil kimseye söyleyemeyeceğini düşünüyor, ve 'bununla uğraşmak istemiyormuş'. kuzeniyle hala görüşüyormuş ama kuzeni ona tecavüz etmeyi sürdürmüyormuş. onunla ilgili arkadaşımla birlikte ne yapabiliriz, ve ailesini sosyal hizmetlere ihbar etme imkanımız var mı? eğer yapabilirsek, bu olduğunda neler yaşanacağını söyleyebilir misiniz?
bu iki şiddetli 'durum'da da -birinde arkadaşım, diğerinde onun sınıf arkadaşı- bütün bunları çok ama çok uzun bir zamandan beri yaşıyorlar ve bir şey yapmaya ya da herhangi bir şeye karşı istek duymadıklarını, uyuştuklarını ve sadece ölmek istediklerini söylüyorlar. bu yüzden onlara yardım edebilecek birilerini bulabileceğimi, onlarla görüşebileceklerini söylediğimde -birinde ben, diğerinde arkadaşım söylemişti bunu- bunu reddediyorlar. bu duygularını gözardı etmeden cevaplayabilirseniz sevinirim.
teşekkürler.