Mesajı Okuyun
Old 12-07-2009, 16:49   #80
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Academic, bu yazdıklarınızı aykırı bulmuyorum. Ancak sayın Nur Deniz'in yazdıklarına yanıtınıza hala katılmıyorum. Bir kadının da iyi ya da güzel bulabileceği özelliklerin "bu erkek bakışıdır" diyerek reddedilmesini anlamıyorum. Kadınların feminist olabilmek için kadınsı özelliklerinden sıyrılmaları gerektiğini düşünmediğim gibi, feminizmin kapılarının erkeklere kapalı olduğuna da inanmıyorum.

Sayın Aladağ, yazdıklarımın hiç birinde kadınların kadınsı özelliklerinden sıyrılmaları gerektiğine dair bir anlatım ya da düşünce yoktur. Sayılan özellikler erkek bakış açısıdır diye reddedilmiyor. Orada bir tespit söz konusu ve çok ince bir nüans var: İtaat ve asi kadına yönelik bir tespit. Erkeğin istediği ölçüde itaatkar ve izin verdiği ölçüde asi.. bahsedilen de budur. Vurgulanan da budur. Hala neyin tartışmasını yaptığımızı anlayamıyorum sanırım.

Sanırım aktaramadım. Feminizm ya da toplumsal cinsiyetçilik, kadının kendine has doğuştan gelen ve doğanın ona bahşettiği özelliklerinden feragat etmesini savunmuyor. Aksine "bir özellikler bütünü" içinde bu özelliklerin gereği olan şeylerin kadının önünde engel gibi konulmaması için gereken önlemlerin alınması ve kadının desteklenmesinden bahsediyoruz.

Talep: Cinsiyetimizden sıyrılıp erkek dünyasında yaşamak değil. Öyle olmuş olsa idi cinsiyetçi sosyal politikalara gereksinimizi olmazdı. Kadının özgürleşmesi ve haklarını elde edebilmesi için bir kadın olarak toplumda kendine hak ettiği yeri bulabilmesi için gerekli olanları tartışıyoruz. Kadın haklarının özünde de bu vardır. Annelik görevini bahane ederek kadının yeri evidir diyen ve bir yandan da kreşleri azaltarak/kapatarak kadını eve kapatan ve kadınlar çiçektir yaklaşımı ile kadını süs bitkisi haline getiren ve ona kişilik atfetmeyen zihniyeti eleştiriyoruz.