Mesajı Okuyun
Old 27-08-2010, 09:53   #1
Alper Günay

Varsayılan Online Oyunlar ve Mağdurları

Merhaba,

2 müvekkilim, kredi kartıyla ödeme yaparak belirli süreli online oyun oynama hakkı satın almışlar, ancak firma henüz 15 günlük oyun hakları varken hesaplarını hile yaptıkları gerekçesiyle silmiş. Ancak ortada bir hile olmadığı gibi, admin'lerden biri tarafından müvekkiller adına bir sahte hesap açılarak hile yapıldığı görüntüsü ve bahanesi yaratılmış ve buna dayanarak da hesapları kapatılmış.Ödedikleri para geri ödenmiyor, yanıt da verilmiyor.

Bu sitenin adresi Almanya ve Türkiye'de herhangi bir adresi, iletişim bilgisi yok. Kredi kartı ödemesi sonrası herhangi bir fatura da yollanmıyor.

İnternette yaptığım araştırma sonucu, bu konuda sayısız mağdurun bulunduğunu (farklı oyunlar ama oyuncuların benzer sebeplerle mağdur edildiklerini) gördüm.
Kimse ne yapacağını, nereye şikayet etmesi, başvuruda bulunması gerektiğini bilmiyor. Başka hukuk forumlarında, sitelerinde de hiçbir meslektaşımız hukukî bir açıklama getirememiş yapılması gerekenlere (bu oyunlardan uzak durun, gibi abes yorumlar yapılmış daha çok).
Açıkçası, ben de bu konuda hiçbir bilgiye ulaşamadım. Ne tür bir yol izlemek gerek, suç duyurusunda mı bulunmalı, dava mı açmalı; bu sitenin Türkiye'de yasaklanması talep edilebilir mi, vs.
Müvekkillerimin istediği, paralarının iadesinden çok sitenin Türkiye'de engellenmesi.

Fark ettim ki, bu konuda ciddi bir boşluk (oyun şirketleri bu boşluktan yararlanarak müşterilerini aldatıyor ve mağdur ediyorlar)var ve avukatlar da dahil, kimse ne yapması gerektiğini pek bilemiyor.

Öneri getirebilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.