Mesajı Okuyun
Old 26-01-2010, 05:56   #60
Academic

Alıntı:
Yazan av.bengü bulut
sayın academic,benim ve sanırım bir çok meslekdaşımın eğitimcilikte gözü yok.Olamazda. zira avukatlık her anlamda(maddi,manevi )daha konforludur.Bu tartışılmaz.ancak teorik olarak hukukçu elbette isterse eğitimci de olanbilir,bence teorik olarak bu mümkündür.Ama pratikte çok anlamlı değildir.Söyleyeceklerim bundan ibaret,herkese iyi çalışmalar

Sayın Bulut,

Ben tüm mesleklerin saygın ve kendi özünde değerli olduğuna inanırım. Meslekleri birbiri ile kıyaslamam çünkü toplumsal yaşamda tüm mesleklerden insanlara ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Bu nedenle bir mesleğin başka bir meslekten daha konforlu(!) olduğu fikri bana göre terstir. Diyelim ki dediğiniz gibi Avukatlık mesleği Öğretmenlik mesleğinden daha konforlu(!) dur ki konforluyu neye göre tanımladınız bilemiyorum. Çok para kazandıran bir meslek olduğunu mu kastettiniz acaba? Bu bir kıstas ise özel dersanede isim yapmış bir öğretmenin vasat bir avukattan belki 3 ya da 4 kat para kazandığını bilir misiniz? Özel dersleri saymıyorum , ayrıca özel okulları da saymıyorum. Bana göre maddi koşullar bir mesleği daha iyi yapmaz. Daha kötü de yapmaz. Statünün temelinde ihtiyaç vardır. Neye ihtiyacınız varsa o sizin için daha değerlidir dolayısıyla mesleklerin talep edilmesi de toplumda dönemsel olarak ona ihtiyaçla ve istihdam olanakları ile belirlenir. Şu dönemde öğretmenlik mesleği beğenilse de beğenilme de oldukça revaçtadır çünkü kriz dönemlerinde iş bulma ibresi her zaman kamu istihdam olanaklarına kayar ve öğretmenlik mesleği de bundan ötürü atama garantisi diğer pek çok mesleğe göre daha yüksek olan bir meslek olduğundan üniversiteye girişte de puansal değeri yüksek bölümler içerisinde yer alır.
(Not: Ayrıca bu çocuklar öğretmenlik yapabilmek için KPSS den branşlar bazında oldukça yüksek puanlar alarak yerleştirilirler. Bazı branşlar için bu puanlar 95-98 e kadar yükselir. Hakimlik için bile sizler 75-78 puanları yüksek buluyorsunuz) (!)
Kariyer meslekleri sınıflandırması içinde geçen Avukatlık mesleği ile Sınıf Öğretmenliğinin yeni üniversiteye giriş sisteminde de aynı kategoride ve yakın puanlar değerinde olduğunu da biliyor muydunuz?

Ben burada yetiştirdiğim öğrencilerimin sizden daha değerli olduğunu asla savunmuyorum. Benim savunduğum şey şudur: Herkes hangi mesleği yapmak üzere yetiştirildi ise o mesleği yapması onu daha verimli kılacaktır. Bir avukatın öğretmenliği basamak olarak kullanması fikrini asla savunmam ve yapamaz da. Sizin belirttiğiniz gibi bu teorik olarak da mümkün değildir de üstelik. Başarılı olamaz çünkü yukarıda defalarca anlatıldığı şekli ile bilmek ve öğretmek farklı şeylerdir.

Lütfen meslekleri kıyaslamak zorunda bırakmayınız. Öğretmenlik mesleği çok istismar edilen bir meslek olmakla birlikte esasen peygamberler mesleği olarak bilinir ve öğretmekten daha aziz olan tek bir şey vardır o da ÖĞRENMEKTİR.

Hayatınızın her döneminde yaşamınız boyunca öğrenmeniz dileğiyle..