Mesajı Okuyun
Old 19-01-2010, 01:40   #40
üye25928

Alıntı:
Yazan Av. Songül Yıldız Aksarı
Okullarda hukuk eğitimi verilmesi gerektiğini yalnızca 4 yıllık mesleki deneyime rağmen epey gördüm. Size bir tane örnek vereyim. Kadının birisi boşanma davası için duruşma bekliyor. Ben de bekliyorum. Bana yaklaşıp utana sıkıla sorduğu soru:ben şimdi burada boşanırsam, dini nikahım da düşer mi? Toplum çok cahil. Sorunun muhatabının ben değil de bir imam olduğunu bile bilemiyor.
Neden hukuk eğitimi verilmesin, verilsin tabii. En iyi avukatlar versin dersi. Barolar her okula belirli avukatları görevlendirsin. O günlük yollukları da eğitim bakanlığının bütçesinden karşılansın. Avukatlar para kazansın diye değil, toplum gereksiz derslerle ugraşıp sonra bunları unutmaktansa en azından hakkını nasıl arayacağını öğrensin diye. Eline gelen icra kağıdının sonunu okuyup kaç gün içinde itiraz edebileceğini öğrensin, duruşmasına girmediği ceza dosyasını temyiz edeceği sürenin gelen gerekçeli kararda yazdığını öğrensin ki bir avukata sorana kadar iş işten geçmiş olmasın...

Güzel bir bakış açınız var, lakin sistem maalesef dediğiniz gibi işlemiyor. Okullarda ilk yardım ve sağlık dersi vardır, kaçımız ilk yardım öğrendik ki? Sbs, öss derdi dururken insanların temel hukuk bilgisine ilgi göstereceğini sanmıyorum.