Mesajı Okuyun
Old 21-01-2018, 18:02   #14
Av. İbrahim YİĞİT

Merhabalar. Sanırım bu başlık altında yazan ilk arabulucu avukatım.

Sistemin istenilen amacı sağlayıp sağlamayacağını şimdiden söylemek güç. Ancak bugüne kadar görevlendirildiğim 5 dosyanın 4'ünü anlaşma ile sonuçlandırdım. Özellikle uzun yıllardır bireysel iş hukuku alanında çalışmam nedeniyle az çok bildiğim bilgimi sessiz bir şekilde düşündüğümde, bu anlaşma ile sonuçlanan uyuşmazlıkların hemen hemen tamamında başvurucu işçiler gerçekte hak ettiklerini yahut çok yakın miktarları aldılar. Bu da işverenlerin aslında dava öncesinde bir araya gelme ve bir anlaşma ile uyuşmazlığı sonuçlandırma isteklerinin hiç de az olmadığını gösteriyor.

Diğer taraftan bu hafta uzman arabulucu olmak için gerekli eğitimi de alacağım. Yukarıda birkaç meslektaşın değindiği üzere, özellikle başkan Hakan bey - ki benim hemşerim olur - çok özverili bir şekilde çalışmakta. Gelecekte, şimdikinden daha iyi arabulucu arkadaşlar olacağını söyleyebiliriz. Aksaklıkların giderilmesi ile sistem ilerlemeye devam edecek. Mahkeme kalemleri ile yaptığımız görüşmelerde onların da % 30 - 40 oranında bir yansıma beklediklerini gözlemledik.

Özellikle arabulucu arkadaşlara söylemek istediğim bir husus daha var. Süreci hemen sonlandırmayın. Birkaç defa denemenizi sürdürün. 3+1 haftalık sürenizi sonuna kadar kullanın. Başvurucu işçi vekillerince sürecin hemen sonlandırılması talep edilmektedir. Haklı olarak meslektaşlarım dava açarak daha fazla ücret kazanmak istemektedirler. Onları suçlamıyorum. Ancak kraldan fazla kralcı olunmaz. Başvurucu bilse kabul edeceği teklifleri, avukatların reddetmesi adil ve ahlaki değildir. Ben sürecin destekçisiyim. Yürür yürümez bilemem. Ama karıncanın dediği gibi; " ateşi söndüremesem de safım belli olur " .

Saygılar.