Mesajı Okuyun
Old 17-10-2018, 13:35   #1
üye8557

Mutlu konut dokunulmazlığını ihlal suçu şartlarının oluşup-oluşmadığı hususu

mrb arkadaşlar,
bir alacak- verecek meselesinden dolayı müştekinin sanığa olan borcundan kurtulmak ve sanığı bezdirmek amacı (müştekinin bu şekilde takipsizlikle sonuçlanan ve derdest olan şikayette bulunduğu benzer ve 21 dosyası mevccuttur) ve ile sanık (müvekkilim ) hakkında konut dokunulmazlığını ihlal suçundan dolayı şikayette bulunması üzerine soruşturma başlatılmış ve savcılık aşamasında hiçbir delil araştırması yapılmaksızın uzlaşmada sağlanamayıp dava açılmıştır.davayla ilgili yaptığım araştırmalar sonucu eski tarihli içtihatlar;
- KONUTUN AÇIK YERLE BAĞLANTISI OLUP- OLMADIĞI-(KAPI ÖNÜ )
- KAPI ÖNÜ KAVRAMI ( Ne Suretle Konut Eklentisi Sayıldığının Açıklanması )
- GİRİŞ KISMI GENEL YOLLA BAĞLANTILI OLAN KAPISI ÖNÜNÜN NE SURETLE KONUTUN EKLENTİSİ SAYILDIĞININ KARARDA TARTIŞILIP AÇIKLANMASI,
- KONUT VE EKLENTİNİN NİTELİĞİNİN ÇEVRESİNİN AÇIK VE YOLLA BAĞLANTILI OLUP OLMADIĞININ araştırılması ve keşif yapılması gerekmekte vs...olduğu yönündedir.
ancak davaya konu olan konut ile ilgili dosyada herhangi bir bilgi yer almamaktadır (evi kendim gördüm yolla bağlantılı, etrafı açık ve 3. katta oturuyorlar) . Mahkemeden keşif talep ettik mahkeme 5 aydır değerlendirme aşamasında ve keşif yapılmadığı gibi soruşturma aşamasında dahi savlılık tarafından yeterli araştırma ve inceleme yapılmamış ve sadece müşteki ve müştekinin tanığı olarak dinlettiği kızının ifadesine üstünlük tanınarak dava açılmıştır. gelinen aşamada baba-kızın ifadeleri arasında büyük çelişkiler var(hem evde hem de kapıda gördüm diyorlar) ve tüm çelişkilerin hepsini beyan dilekçesi ile mahkemeye sundum. Mahkemece sanığın suçu işlemediği yönünde kanaat oluştuğunu düşünüyorum. Müvekkilimin malvarlığı azımsanamayacak derecede çok olup, yaşadığı ilde saygınlığı olan biridir.
konut dokunulmazlığı ile ilgili yeni tarihli içtihatlar genellikle uzlaşma içerdiğinden ya da işyeri dokonulmazlığı ihlal ya da birden fazla suçla birlikte işlendiğinden çok fazla işime yaramıyor.
sormak istediğim soru ise elinde benzer dosya olup, lehine sonuç alan varmı, veya içtihat olan var mı paylaşırsa sevinirim..bir sonraki duruşma haftaya ..yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden tşk lerrr