Mesajı Okuyun
Old 25-04-2007, 17:50   #6
Aysen_deü

Varsayılan Deü'ne yatay geçiş...

Merhaba..

Dokuz Eylül Üniversitesi 3.sınıfta okuyorum o nedenle size daha net bir cevap verebileceğim..

Öncelikle umarım bu isteğiniz gerçekleşir çünkü aktif sistemde okumak çok farklı,bence çok özel...

İlk olarak DEÜ'ne kabul edilirseniz eğer ; 2.öğretime alınacaksınız,ki Deü 'de 2.öğretim sadece 1 yıl açıldı.Okuyanlarda şuan 3.sınıftalar.Yani bu şu anlama geliyor ki yatay geçiş yaptığınız takdirde şuan 3.sınıfta okuyanlardan yıl tekrarı yapanlar ve 2.sınıfı geçemeyenler ile eğitim göreceksiniz.Eğitim sisteminizde şuan ki gibi klasik sistem olacak.2. sınıfı belirttiğim koşullarda okuyacağınızı farzedersek;bu yılı %10 a(örneğin 100 kişide ilk en başarılı 10 kişi arasına ) girerek tamamlarsanız size 2 imkan tanınacak:

1-ya 2.öğretim harcınız (geçiş yaptığınız da 2.öğretim harcı ödeyeceksiniz,o da yanılmıyorsam 480 ytl civarındaydı) örgün öğretim olarak alınacak(3.sınıf için)

2-ya da 2.öğretim harcını ödemeye devam edip aktif eğitime geçebileceksiniz.

Zor gibi gözükse de,yaptıklarından değil yapamadıklarından pişman olunması gerektiğine inanan biri olarak; eğer isteğiniz iradenizle buluşursa bu aşamaları başarıyla tamamlayacağınızı düşünüyorum..Okulumuz bu durumun somut örneklerini barındırmakta..

Kolaylıklar..Başarılar..