Mesajı Okuyun
Old 19-02-2013, 09:24   #7
üye7160

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın YILDIZ HUKUK;

7201 sayılı Tebligat Kanunu'nun alıntıladığınız 17. maddesindeki "...meslek veya sanatını evinde icra edenlerin memur ve müstahdemlerinden biri bulunmadığı takdirde aynı konutta oturan kişilere veya hizmetçilerinden birine yapılır."cümlesine dikkatinizi çekmek isterim: Daimi çalışanın o sırada işyerinde bulunmaması durumunda hizmetçi veya aynı yerde oturmakta olan şahıslara tebligatın yapılabileceğinden bahsediyor.

Ayrıca Tebligat Kanunu'nun 'YAŞ VE EHLİYET ŞARTI' başlığını taşıyan 22. maddesi; "Muhatap yerine kendisine tebliğ yapılacak kimsenin görünüşüne nazaran on sekiz yaşından aşağı olmaması ve bariz bir surette ehliyetsiz bulunmaması lazımdır." şeklinde düzenlenmiştir.

Dolayısıyla, stajyer olup daimi eleman olmayan şahsın, o sırada başkaca daimi çalışanın bulunmaması durumunda 22. madde uyarınca tebligatı alabileceği ve bu şekilde yapılan memur işleminin isabetli olarak kabulü gerektiği inancındayım.

Saygılarımla..

Sayın Ekici,ilgili maddede evde meslek icra edenlerin dışında belli bir yerde meslek icra edenlerde mevcut ,yani alt kısma dikkat çekiyorum.
TÜZÜK Madde 23 - Belli bir yerde devamlı olarak meslek veya sanatını icra edenler, o yerde bulunmadıkları takdirde tebliğ aynı yerdeki daimi memur veya müstahdemlerinden birine yapılır.

YANİ BELLİ YERDE MESLEK İCRA EDENLER İLE EVDE ÇALIŞANLAR ARASINDA FARK VAR..

Ben daimi çalışanın yokluğunda geçici çalışan olan stajyer tebliği alamaz demiyorum.Ama usulsüz olabileceği iddiamı tekrarlıyorum.Bunun sebebi de stajerin yaşının küçük olması şüphesinin,yine kimlik istenip istenilmediğinin yada tebliğe ehil kimselerin orda bulunup bulunmadığının tebliğ açıklaması olarak yazılmamış olmasıdır diyorum.Yani öncelikle tebliğ alacak kişi ,yoksa daimi çalışan ,oda yoksa orda bulunan 18 yaş üstü kimselere tebliğ yapılacak ancak bu hususların tamamı tebliğ mazbatasına açıklamalı olarak yazılacak.Yargıtay muhatabın bulunmama sebebi yada tebliğ esnasında orda bulunup bulunmadığı sorulmaksızın diğer kişilere yapılan tebliğleri usulsüz sayıyor.Bu sebeple stajere yapılan tebliğ parçasının iyice incelenmesi ve söz konusu açıklamaların yazılı olup olmadığının netleşmesi gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla