Mesajı Okuyun
Old 16-11-2011, 14:19   #9
Av. Engin EKİCİ

Arabuluculuk müessesesinin harikuladeliği(!) üzerine kamuoyunun bilinçlendirilmesini(!) amaç edinmiş bir internet sitesi var. Sunduğum bağlantıda arabuluculuk kanun taslağını hazırlayan komisyonun başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez ile yapılmış bir röportajı göreceksiniz. Birkaç can alıcı kısmı alıntılayarak acizane yorumda bulundum. Vakit ayırıp incelerseniz avukatlık mesleğinin geleceğine yönelik somut bir fikriniz olabilir düşüncesindeyim.

Saygılarımla..

----------------------------------------------------------

http://www.arabulucu.com/haberler/57...ederiz-korkusu

"Soru:Hukuki olarak arabulucu nasıl tanımlanıyor?

Hakan Pekcanıtez'in Yanıtı:Arabulucu aldığı eğitim sonucunda taraflar arasında iletişimi sağlayan, onları tekrardan bir araya getiren ve en önemlisi asıl uyuşmazlık konusunu tespit edip bu konu üzerinde tarafların yoğunlaşıp tartışmasını sağlayan yine tarafların kendi çözümlerini kendilerinin bulmasını sağlayan kişidir. Kesinlikle bir çözüm önerisi taraflara yapamaz zaten böyle bir şey yapmaya kalkıştığında taraflardan birinin yanında olmaya kalkıştığında tarafsızlığını kaybeder. O zaman iki taraf da arabulucunun bu görevini sona erdirir."

Yorumum:Göreceğiz bakalım taraflara çözüm önerisi yapılacak mı yapılmayacak mı?

Soru:Tasarıya ilişkin eleştirilerin odak noktalarından birini hukuk mezunları dışındakilerin de arabulucu olabilmeleri oluşturuyor. Avukatlar, kendilerine tanınan arabuluculuk hakkının geri alınacağını iddia ediyor. Bu doğru mu?

Hakan Pekcanıtez'in Yanıtı:Avukatların bu hakkı var ama bu olanak gereği gibi bugüne kadar uygulanmadı. Barolar Birliğinin kayıtlarına göre bugüne kadar 30-50 arasında böyle bir uzlaşma sağlanabilmiş. Her yıl 2.5 milyon dava açıldığını düşünürsek bu çok komik bir rakam. Bu uygulansaydı zaten Arabuluculuk Kanunu'na gerek kalmazdı. Bu da bir eğitim gerektiriyor.

Yorumum: Bugüne kadar çok az uygulama alnı bulabilmesinn nedeni de tabii ki kim diye sorulsa hocanı vereceği yanıt da belli: Tabii ki avukatlar yüzünden Evet eğitim gerektiriyor, hem de öyle bir eğitim ki, hukukçu olmayı gerektirmeyen, hangi mesleği icra ediyorsa etsin işinin gereklerini layıkıyla yerine getirdiğini belgeleyenler arasında düzenlenecek bir sınavla arabulucu tayin edilecek.