Mesajı Okuyun
Old 31-08-2006, 02:24   #20
Av.Selim Balku

Varsayılan Bu olayda işverenin kusursuz sorumluluğu yoktur.

Sayın mslklvz,

Olayda işverene atfedilen sorumluluk “özen ve gözetim ödevinin objektif olarak yerine getirilmemesinden kaynaklanan kusurlu sorumluluktur.”

Ancak zararlandırıcı olayın iş kazası oluşu işverenin sorumluluğu için gerekli şart olsa da yeterli bir şart değildir, işvereni sorumlu tutabilmek için işin yürütümü ile olay arsında uygun illiyet bağının kurulabilmesi gereklidir.

Şimdi söz konusu olayda kazada ölen şahıs, teknik servis elemanıdır şoför değildir bu hususa dikkat ediyorum ama işin olağan akışında teknik servis elemanı işverenin emri ile bazı durumlarda şoförlük yapabilir mi? Bu bakımdan işçi, işverenin emir ve otoritesi altında bulunduğu bir sırada illiyet bağının gerçekleşmiş olduğu kabul edilir. yani illiyet bağı kaza esnasında işverenin işçi üzerindeki hakimiyet ve otorite ilişkisinin olup olmamasına göre değerlendirmektedir.

Uygun illiyet bağının, tehlike sorumluluğunun söz konusu olduğu hallerde işverenin davranışı ile zararlandırıcı sonuç arasında da bulunan bağ kesilmemiş olması gerekiyor.

Ancak olayımızda uygun illiyet bağını kesen bir durum vardı o da işçini kusurlu oluşu, şayet işçinin kastı veya taksiri de olsa yüzde yüz kusuru illiyet bağını keser.(27.3.1957 gün İBK)

Tüm bu anlatılanların neticesinde şayet işçi kazanın oluşumunda %100 kusurlu ise işverenin sorumluluğundan bahsedemeyeceğiz.

İşverenin birazda olsa kusuru olabilmesi için kafadan atıyorum trafiğe çıkamayacak durumda olan araçla iş yapılması emri verilmişse, işveren işçi sağlığını ve iş güvenliğini ihlal ederek işçiyi çok çalıştırıp, aslında işi olmadığı halde gece geç vakitte şehirlerarası yola çıkma emri vermiş mi? Bu hususlara dikkatinizi çekerim… Saygılarımla