Mesajı Okuyun
Old 30-08-2006, 20:04   #15
Jeanne D'arc

Yazılanları okuyunca aklım karıştı. Sosyal devlet ilkesi gereği, işverenin iş kazasına dair sorumluluğunun tehlike sorumluluğu yani kusursuz sorumluluk olduğunu biliyordum. Fakat ifadelerdeki kesinlik tereddüt etmeme neden oldu, şimdi bildiklerimi kontrol etmek gereği duyuyorum. Ancak Yargıtay'ın, işçinin işyerinde intiharı nedeniyle tehlike sorumluluğuna binaen işverenin sorumluluğuna hükmettiğine dair bir karar hatırlıyorum çünkü çok şaşırmıştım. Bu halde de -teyit edecek olmama rağmen- ben yazılanlardan tamamen farklı olarak kesinlikle işverenin iş kazasından kusursuz sorumlu olduğunu düşünüyorum. Ancak işçinin müterafik kusuru nedeniyle hakkaniyet indirimi yapılacaktır. Bakkala giderken kaza geçiren işçi ile bu örneğin önemli bir farklılığı olmadığını düşünüyorum. Kaldı ki kusur sorumluluğu olsa bile işverenin sorumludur. Teknik servis elemanını, yetkinliği olup-olmadığına dikkate etmeden şöfor olarak da çalıştırması ve hem de ş.arası yolda seyrine izin vermesi de işverenin kusur sorumluluğunu elverir.