Mesajı Okuyun
Old 21-10-2010, 16:14   #50
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Öksüz,

Verdiğiniz linkteki Yargıtay kararını iyi okudunuz mu? Bizim konumuzla ille de bir bağlantı kurulacaksa, benim yazdıklarımı teyid etmektedir. Kararda ele alınan davada, davacı vekili dava dilekçesine pul eklediğini belirtmiş, harcını yatırmış ve esas defterine kaydını yaptırmış. Her nasılsa, daha sonradan pul çıkmamış(veya kaybolmuş), taraflara duruşma davetiyesi gönderilmemiştir. Yerel mahkeme hakimi ise;

gerekçesiyle davayı müracaata bırakmıştır.

Yargıtay ise,

gerekçesi ile kararı bozmuştur. Yargıtay diyor ki;" eğer gerçekten pul verilmediyse haklısın ama hem dava dilekçesinde pul verildiği yazmakta hem de bu haliyle davayı kabul ettiysen ve hele de -pul olmadığına dair- tutanak da tutmadıysan, ben pul verildiğini karine olarak kabul ederim." Yani "mahkeme kaleminin hatasını davacıya yükleyemezsin, fondan karşılayabilirdin." demektedir.

Bu karara göre, dava açılırken "pul olmadığına dair" tutanak tutulsaydı, HUMK 409 uncu maddeye göre işlem yapılabilecektir. Ya sizce?

Sayın Ergin,
Yazdığınız diğer kısımlara yukarıda 30 no'lu mesajımda yazdıklarım sebebiyle cevap vermeyeceğim .

Lakin koyulaştırdığım bölümde kendi görüşünüzü de "net olarak" ortaya koyarak "BAŞKA BİR SORU" sorduğunuz için :

Davacının dava dilekçesini davalıya tebliğ ettirmek üzere posta masrafını peşin ödemekle mükellef olduğu malumumuz.
HUMK m.414: "İki taraftan her biri istimaını talep eylediği şahit ve ehlihibrenin veya talebine mebni icra kılınacak keşif ve sair muamelenin masrafını tediyeye ve buna kifayet edecek meblâğı mahkeme veznesine tevdie mecburdur. Hâkim tarafından tâyin olunan müddet içinde masrafı vermeyen taraf talebinden sarfınazar etmiş addolunur."
bu ahvalde, bu maddeye mesnetle değerlendirme yapan doktrinde:
1- Sn. Postacıoğlu- Sn. Bilge ve Sn. Önen'e göre: HUMK m.409 uygulanmalıdır.
2- Benim de katıldığım Sn. Kuru ve Sn Üstündağ'a göre davacı, davasını takip etmekten vazgeçmiş sayılmalıdır; yani bununla dava hiç açılmamış sayılır . Daha açık yazayım: Esas defterine davanın kaydı yapılmaz

Saygılar...