Mesajı Okuyun
Old 20-10-2010, 18:58   #39
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Tamam buradan girebilirsiniz işte...

Varmak istediğiniz yeri biliyorum:Tebligat Kanunu

Madde 34
(Ek fıkra: 19/03/2003 - 4829 S.K./10. md.) Yukarıdaki fıkra gereğince yapılacak tebligatlara ilişkin giderler 5 inci maddeye göre ödenir. Verilen süreye rağmen ödenmeyen tebligat gideri dava dilekçesinin tebliğine ilişkin ise Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 409 uncu maddesi uyarınca işlem yapılır. Diğer hallerde tebligat konusu talepten vazgeçilmiş sayılır.

Hay klavyenize sağlık. Aşağıdaki mesajlardan ben tersini anlamıştım.

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Davayı atiye terk etmek, davadan vazgeçmek anlamına gelir. Davadan tek taraflı vazgeçilemez. Davadan feragat ile davadan vazgeçme arasındaki fark malumunuzdur. Bu itibarla davalının haberi olmadan davayı atiye bıraktım deseniz bile bunun anlamı olmayacaktır.

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
(1) Est Çünkü "OTURUMA ÇAĞRILMIŞ OLMA" 409'un uygulanabilmesinin ön şartıdır.

(2) Davalıya tebligat yaptırmadan nasıl "taraflar oturuma çağrılmışlar"; davalıya duman yoluyla mı haber verildi? Veya şöyle sorayım "oturuma çağrılma"dan anladığınız nedir?

(3) 409. madde 73. maddenin istisnalarından biri değildir ve bu sebeple taraflar davetiye ile oturuma çağrılmadan 409'a göre işlem yapılamaz.

P.S: 26 senelik meslek hayatınızla (hukuki bilginizin yanında) tecrübelerinize binaen cevap verdiğinize eminim ; lakin belirtmek isterim ki; bu şekilde herhangi bir mahkeme kararına şahit olmanız, bu yapılan işlemin "hukuki" ve mevzuata uygun olduğunu göstermez.