Mesajı Okuyun
Old 20-10-2010, 12:44   #34
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Sayın Ergin,

Benim demek istediğim verilen cevapların gerekçeli olmasıdır. Gerekçe ise ilk önce kanun; kanununun yorumlanışında ise, Yargıtay kararı(hatta varsa mukayesli hukuk-örneğin İsviçre federal mahkemesi kararı-) ve üzerine doktrin eklenerek verilmesi gerekir.Teoriyi bilmeden cevap yazamazsın ama teoriyi de oraya eklemenin de bir sakınca olmasa gerek...

Bir sorunun bir cevabı olmayabilir.Bu nedenle dava açarken bile terditli dava diye bir tür var.. İşte avukatlık ve hukukçuluk da bu durumlarda önem arzediyor. Bu nedenle tartışmak kötü bir şey değil, oldukça yararlı bir şey...

Şimdi konuya dönersek, Benzer durumlarda hep 409 u uyguladım ama davalıya tebligat yapılmadan 409'u uygulayamazsın.. Zira usulüne uygun tebligat yapılmadan dava görülemez..(Baki Kuru Hukuk Muhakemeleri Usulü, Cilt 2 Sh. 1880, pararaf 2)- ( 1.HD 10.03.1997,2693/3095) Davayı davalının rızası olmaksızın da davayı geri alamazsın(HUMK.m.185).

Bu aşamada Davadan ancak feragat edebilirsin.. Ancak feragatten de diğerleri yararlanır, eğer sürücü yönünden feragat söz konusu olursa...

Sayın Koray,

Benim sorularıma siz de cevap vermemişsiniz. O nedenle aşağıya sorularımı tekrar alıntıladım. Siz de Sayın Nevra Öksüz de Baki Kuru'dan alıntı yapıyorsunuz. Baki Hoca'yı ben de çok severim. Ama 3 üstadıma da bu soruları sorup, cevap alamamak beni çok üzüyor. Ne yapmam gerekir anlamadım. Baki Kuru'ya mı sorsam.

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Av.Nevra Öksüz size ve Sayın Av.Mehmet Saim Dikici'ye doğrudan cevaplamanız umuduyla soru sormak istiyorum. Ricam, sadece sorduğum soruya cevap vermeniz.

1- Davacı vekili olarak dava açtım. Duruşma günü bana tebliğ edildi. Davalıya edilmemiş. Duruşmaya kadar, taraflar sulh oldu. Duruşmaya ben gitmedim, davalı da gitmedi. Hakim neye karar verecektir?

2- Davacı vekili olarak dava açtım. Duruşma günü bana tebliğ edildi. Davalıya edilmemiş, ancak haricen öğrenip mahkeme kapısına geldi. Müvekkille oracıkta sulh oldular.Davalı mahkeme fobisi olduğunu söyledi. Benim girip davayı düşürmem koşuluyla anlaşmak istediğini söyledi. Ben duruşmaya girdim ve " davayı atiye terk ettiğimi" beyan ettim. Hakim neye karar verecektir?