Mesajı Okuyun
Old 20-04-2010, 16:33   #93
Aslı Aydın

Hocalarımızın birçoğu devlet üniversitelerinden emekli olduktan sonra tam zamanlı olarak öğretime vakıf üniversitelerinde devam eden hocalardır (Prof. Dr. Erdal Onar gibi.) Bunun yanında sınav sorularımızın daha kolay veya daha zor olduğu konusunda sınav sorularını karşılaştırmadan bir yorum yapmanız çok doğru sonuçlar elde etmenize olanak vermeyecektir kanımca. Örneğin, bu dönem elime Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku dersinin 2004 yılından bu yana sorulmuş olan soruları geçti. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki sorular kesinlikle ama kesnilikle zor değildi ve çoğu teorik sorulardı. İlk dönem bizim hocamız tarafından sorulan sorular ise yorum ağırlıklı sorulardı ve bu nedenle bu dönem bu tarz teoriye dayalı sorular gerçekten de bizlere kolay geldi. (Kesnlikle yanlış anlaşılmak istemem. Burada belirttiklerim sadece ve sadece kendi kişisel görüşüm ve çevremden gördüklerimdir.)

Sınav sorularımızın kolaylığı yanında sınavların asistanlar tarafından daha müsammahalı okunduğunu söylemişsiniz. Bu duruma katılmam mümkün değil. Çünkü sınav kağıtlarımızın tamamı asistanlar tarafından değil, bizzat hocalarımız tarafından okunmaktadır. Bunun yanıda sözlü sınav yapan hocalarımız da mevcuttur. Sınavlarımız kesinlikle sizin sandığınız gibi test şeklinde değil klasik şekilde yapılmaktadır ve bizler de aynı sizler gibi her sınavda çarşaf çarşaf A3 kağıdı harcamaktayız.

Öğretim elemanı konusuna gelince ise şunu belirtmek istiyorum ki, tekrar kendi fakültemden örnek vererek, fakültemiz (diğer pek çok vakıf üniversitelerinde olsuğu gibi) 2002-2003 yılında öğretime başlamıştır ve sizler de takdir edersiniz ki içinde bulunduğumuz 2010 yılında herhangi bir öğretim elemanı çıkarmış olması pek de mümkün değildir.

Hakimlik-savcılık sınavları konusunda ise vakıf üniversiteleri başarısızdır, devlet üniversiteleri daha başarılıdır veyahut bunun tam tersi yorumlar yapmam sanırım elimde herhangi bir mevcut veri olmadan pek de doğru olmayacaktır. Sadece etrafımdan duyduklarımı buraya aktardım ve dedim ki," Şimdiye kadar etrafımda hiçbir arkadaşımdan duymadım hakim veya savcı olmak isteyen." Bunun da bir bahane olarak ileri sürdüğümü düşünmemekteyim kendi açımdan.

Ayrıca tekrar belirtmek isterim ki bunlar benim kişisel görüşlerim ve çevremden duyarak edindiğim bilgilere dayanmaktadır. Kesinlikle kimseye herhangi bir yargılamada bulunmak istemem. Sadece her vakıf üniversitesinin aynı derecede eğitim vermediğini belirtmek ve her üniversiteyle aynı şekilde değerlendirilmek benim buradaki endişem.