Mesajı Okuyun
Old 16-04-2012, 20:15   #1
avasas

Soru Gayrimenkul Haczinin Düşmesinde Kesin karar

Sayın Meslektaşlarım;

İlginç bir problemim var. Kronolojik olarak vakayı anlatayım:

2008 yılında müvekkil aleyhine icra takibi yapılıyor. İtiraz ediyoruz.

2009 yılında itiraz Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından iptal ediliyor. Kararı hala tebellüğ etmediğimizden karar kesin değil.

20temmuz 2009'da gayrimenkul üzerine haciz konuyor.

2010 yılı içersinde kıymet takdiri yapılıyor.

31.05.2011 tarihinde satış isteniyor ama satış avansı yatırılmıyor.

11.08.2011 tarihinde müvekkil hacizden itibaren 2 yıl içerisinde satış avansı yatırılmaması nedeniyle haczin fekkini İcra Dairesinden talep ediyor. İcra dairesi aynı gün Asliye Ticaret Mahkemesi kararının kesinleşmediği ve 31.05.2011 tarihinde satış istendiği gerekçesi ile talebi reddediyor.

İcra Hukuk Mahkemesine şikayet ediliyor. Mahkeme de icra dairesi ile aynı gerekçelerle şikayeti "kesin" olarak reddediyor. Temyiz ediliyor. Temyiz talebi kararın kesin olduğu gerekçesi ile reddediliyor. Temyiz talebinin reddi kararı temyiz ediliyor. Son olarak da Yargıtay İİK 363. maddede temyiz olunabilecek kararların açıklandığını ve bunlar dışındaki kararların kesin olduğunu gerekçe göstererek temyiz taleplerini reddediyor.

Ben Mahkeme kararlarını yerinde bulmuyorum. İki yıl içinde satışın istenmemesi nedeniyle haczin düşmesine dair pek çok yargıtay kararı var. Anlamadım bu mahkemelerin kararlarını. Kaçırdığım bir şey mi var?

Teşekkürler.