Mesajı Okuyun
Old 06-05-2007, 15:32   #1
muhatap

Varsayılan Temİnat Senedİ İle İlgİlİ Bİr UyuŞmazlik...

Müvekkil, borçlu arkadaşına, parasını ödeyerek arkadaşı üzerine aldırdığı araç karşılığında, borçludan 6.500.-YTL. senet alıyor. Borçlu senedin arkasına "İş bu senedi 35 cdk 35 plakalı aracın karşılığında verdim. Herhangi bir ölümde varisleri arabaya hak kazansınlar diye bu senedi teminat olarak verdim. Hiç bir yerde kullanılamaz sağ olduğum sürece.." Alacaklı kambiyo takibi yapıyor, İcra hukuk Mah. İ.İ.K.170/A (Kambiyo senedi takibe konulamaz) diyerek takibi iptal ediyor, Yargıtay kararı onaylıyor... Şimdi, müvekkil adına alacak davası açacağım. Ancak, takip safhasında tedbir kararı verilmediğinden, borçluya hacze gidilmiş ve borçlu 2.000.-YTLyi haciz tutanağına geçirterek ödeme yapmış. takip iptal edildikten sonra, 2.000.-yTLnin iadesi için müvekkil aleyhinde takip yapmış, müvekkilin itirazı üzerine takip durmuş.
Teminat senedi yargılamayı gerektirmekte... Peki ben bu davayı 4.500.-YTL. üzerinden fazlaya dair haklarımı saklı tutup, Asliye Ticaret Mahkemesinde mi açacağım? Yoksa, 4.500.-YTL.için Sulh Hukuk Mahkemesinde mi açacağım? Sulh Hukuk mu? Asliye Hukuk mu? Asliye Ticaret Mahkemesi mi? (Teminat senedi olması Asliye Hukuk Mah.de açmamı gerektirirmi?) Daha önce teminat senedi ile ilgili bir uyuşmazlığı genel mahkemelerde dava etmedim. sadece borçlu vekillliği yaparak Mercii de Takibi iptal ettirdim. Yardım ederseniz davayı yarın açacağım. İyi çalışmalar ve tatiller dilerim. Av.Utku MURATOĞLU