Mesajı Okuyun
Old 28-06-2010, 17:29   #1
Konuk

Varsayılan Edinilmiş Malın Eşten Mal Kaçırma Kastıyla Devrinden Kaynaklı Tapu İptali ve Tescil

Eşimle 30/12/2003 tarihinde evlendim.Evliliğimin başından itibaren eşim bana ve aileme yönelik küfür ve hakaretlerde bulundu, dayak attı, son olarak beni dövdü hastanelik etti, bu yönde doktor raporu da mevcut, bu nedenle eşimi şikayet ettim, eşim hakkında ceza davası açıldı, aynı zamanda maddi manevi tazminat ve nafaka istemli 19.10.2004 tarihinde boşanma davası açtım.Eşim, evliliğimizin üzerinden 23 gün geçtikten sonra, 23.01.2004 tarihinde babasından satın almış olduğu daireyi, boşanma davasını açtığım gün olan 19.10.2004 tarihinde köylüsü bir kimseye benden mal kaçırmak için satış yaptı. Boşanma davası dosyasından işbu daire ile ilgili olarak verilmiş olan tasarruf yetkisinin sınırlandırılması kararı da uygulamaya konulamadı.

Ceza davasında eşim bana kötü muamele uyguladığı için cezalandırılmasına karar verildi.Boşanma davası da 01.06.2005 tarihinde karara çıktı. 5.000 TL. maddi, 5.000.TL. manevi tazminat ile 300 TL. yoksulluk nafakasına karar verildi.

Bu alacaklarımla ilgili icra takibi açıldı, ancak eski eşim üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı olmadığından ve kendisi de çalışmadığından bu alacaklarımı halen alabilmiş değilim.

Eşimin evliyken almış olduğu ve daha sonra benden mal kaçırmak için sattığı daire için TMK m.229/2'ye göre tapu iptali ve tescili davası açıldı.

Evliliğimiz süresince ve sonrasında ben başka bir işte çalışmadım.

Açmış olduğum tapu iptali ve tescili davasını kazanır mıyım ? Malların tasfiyesi ile ilgili bir dava yoktur.Ayrıca mal tasfiyesine ilişkin bir dava açmam gerekir mi?