Mesajı Okuyun
Old 02-03-2010, 01:58   #5
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Hizmet tespiti davası ile işçilik alacağı davasının birlikte görülmesi,bordro tanığı

Sn Kaya;

Öncelikle kısa bir özet yapmak isterim:

Benim avukatlığa başladığım yıllarda bu iki dava birlikte açılıyordu. Daha sonra Yargıtay tarafları ve konuları ayrı olduğu için davaların ayrı açılması doğrultusunda kararlqar verdi. Son durumda sizin de ifade ettiğiniz gibi birlikte açılıp görülebileceği doğrultusundaki görüş egemenlik kazandı.

Bu usul ekonomisinin bir gereğidir. Çünkü dava o iş yarinde çalıştığının tespiti ile çalışma nedeni ile doğan alacağının istenmesidir. Davanın özünde bu vardır. Kanıtlar aynıdır,tanıklar aynıdır v.b.

Burada ortaya çıkan sorunlar şunlar olabilir:
1- Açtiğiniz davada SGK (SSK) hasım göstermedi iseniz hizmet tespit davasının ayrılması veya reddi zorunludur. Çünkü hizmet tespit davalarında SGK zorunlu olarak hasım gösterilmelidir.
2- Hakimin bu davaların birlikte görülebileceği şeklindeki kararları okumamış, eski bilgileri ile idare ediyor olması olabilir. Bu konu size kalmış.
3- Yargıtay'ın hizmet tespiti yapılmadan işçilik alacağına karar verilemeyeceğine ilişkin bir karar duymuştum. Bu formel olarak doğru bir mantıktır ve davaların birlikte görülmesini destekleyen bir mantıktır. Bu nedenle hizmet tespit davasını sonraya bırakmanızı önermiyorum. Demir tavında dövülür. tanıklarıınızı da zamanında dinletin. En kısa zamanda sonuca ulaşın. Sözünü ettiğiniz kararı okumadım veya anımsamıyorum. Siz de eklememişsiniz. Gerekçelerini bilmiyorum.

Bu iki davanın birlikte açılmasını zorunlu kılan bir hüküm olmadığı gibi ayrı açılmasını gerektiren bir hüküm de yoktur. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi birlikte görülmesinin usul ekonomisi açısından yararı açıktır.

Açıkladığım çerçevede davalar ayrı açılabilir (Ülkemizde çok sık görülen bir örnektir: SSK ya karşı hizmet tespit davası açılır, işveren kabul eder, vatandaşl emekli olur, ama hiç bir alacak istemez. Bu nedenle yeniden getirilen düzünleme ile hizmet tespit davalarının süresi de kısaltılmıştır.) Ama Yargıtay kararındaki bu ifade; sizin ifadenizden anladığım kadarı ile ayrı görülmek zorundadır kavramını içermiyorsa verilen karar hukuka aykırıdır. Çünkü ayrı görülebilir kavramı, birlikte de görülebiliri içerir, ama ayrı görülmek zorundadır kavramı birlikte de görülebilirliği içermez.

Saygılar