Mesajı Okuyun
Old 19-04-2006, 17:14   #1
fahro2

Mesaj tedavülden kalkan para ile senet düzenleme

herkese merhaba... öncelikle bu soru için bana yardım edebilirseniz çok sevinirim. profesyonel bir çok avukat arkadaşımızla görüştüm fakat çoğunun fikirleri birbirlerinden farklı.. ve bu konuyla ilgili somut bir örnektebulamadım.
hemen konuya geçiyorum...
konu : bono/ senet
senedin düzenleme tarihi : 01.12.2003
vade tarihi : 01.12.2004
senedin para birimi :50.000 DM (alman markı)
senedin üzerinde imza var isim soyadı var ve açık adres var.damga pulu var.

Alman Markının yasal olarak tedavülden tamamen kaldırılması 01.03.2002 (not:bilgimerkez bankası)

olay şöyle gelişiyor: benim bir arsam vardı ve Almanyada yaşayan amca oğlumla bu arsaya inşaat yapmaya karar verdik.inşaat masraflarını o ödeyecekti bende ,amca oğlumda ev sahibi olacaktı.kendisine 4 daire 1 dükkan kalıyordu ve bunun karşılığında bana 250.000 DM para verdi.ve her tapu için bende 50.000 DM lik senet imzaladım. amca oğluma tapu verdikçe senetleri alıyordum. ama en son senet kayboldu denildi bende akrabam diye güvenip son tapuyuda verdim. elimde senedin kaybolduğuna dair ondan aldığım yazılı bir kağıt yok. imzalamış olduğum senetlerde de vade tarihi ve düzenleme tarihi yoktu.ve bu senetler aslında 1998 yılında düzenlenmişti.şimdi kendisi senedin üzerine düzenlenme tarihini 01.12.2003, vade tarihinide 01.12.2004 şeklinde düzenleyerek beni 01.02.2006 tartihinde icraya verdi.bende hemen menfi tespit davası açtım. mal beyanında bulundum. ayrıca icradan gelen yazıylada senedi merkez bankası kurlarına göre üzerine faiz ekleyerek türk parasına dönüştürmüşler... alman markı 01.03.2002 tarihinde tedavülden tamamen kaldırılmış (kaynak : merkez bankası) bu senet geçerlimidir? olmayan bir paranın senedi veya çeki olurmu? bu alacaklının kötü niyetli olduğunu göstermez mi?nasıl bir yol izlemem gerekiyor? bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim... herkese iyi çalışmalar... teşekkürler... saygılar...