Mesajı Okuyun
Old 29-10-2011, 22:11   #24
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. Önder;

Avukatlık bir serbest meslektir. Serbest meslek kazancı da yasada tanımlanmıştır.

Serbest meslek gelirinin "ücretli" olarak tanımlanan kişilerdn farkı MESLEĞİNİ İCRA EDERKEN KİŞİ VEYA KURUMA BAĞIMLI OLMAKSIZISIN faaliyetini sürdürmesi ve bu nedenle bir ücret almasıdır. Bu ücret işçinin veya memurun aldığı ücretten farklıdır.

Siz beyanınıza göre vergi ödersiniz, işçi ve memur ise aldığı ücrete veya patronun aldığı ücret konusundaki beyanına göre vergi öder. Yani ücret kavramını tek bir anlamda alamayız. Başkasına bağımlı çalışınla çalışmayanın aldığı para ücrettir, taksicinin aldığı da ücrettir.

Aslında tartışmayı açıklığa kavuşturmak için para kavramı üzerinde durmak gerekir:

Para nedir? Bir değişim aracı. Bu değişim aracının temeli, mihenk noktası nedir? Emek

Paranın içinde billurlaşmış emek vardır. Bu nedenle kalifiye işçi ile kalifiye olmayan işçiye aynı ücret ödenmez. Çünkü iki işçinin emeği, üretime katkısı farklıdır.

Devlet egemenlik hakkını kullanarak her kazançtan, üretilen her artıdeğerden kendi payını ister. Bunu aylıkla çalışan insanlar için vergi sorumlusu olarak işvereni atayarak yapar. Yani işverene der ki; maaşı ödemeden şu kesintileri yapıp bana ödeyeceksin.

Bizde ise durum biraz daha farklı:
Bizim işverenimiz yok. İşveren ticari kimliğe sahipse stopaj yapar ve ücretinizi öder. Bunun dışında gelir beyanınız esas alınarak adınıza vergi tahakkuk eder.

Şimdi sorunuza dönelim:
Ücretliler vergi ödemiyorlar mı? Ödüyorlar.
Siz de hizmet karşılığı ücret aldığınız için vergi ödemek zorundasınız. İster müvekkilden ister karşı taraftan alın. Farketmez. Devlet BEN KAZANILAN HER KURUŞTAN PAYIMI ALIRIM, BUNU BANA ÖDEYECEKSİN demiş.

KDV meselesine gelince o ayrı bir yasa ile düzenlendi. Maaş ve düzenli ödenen ücretler istisna olarak kabul edildi.

Bu anlamda iki çeşit ücreti birbirine karıştırmamak gerekli. Birisi bağımlı olarak çalışılan ücret, diğeri bağımsız olarak belli bir emek karşılığı alınan ücret.

Bu arada Saim abi'ye sorayım: Ben 30 yıl boyunca devlete vergi ödedim SSK primi yatırdım, şimdi emekliyim ama kıdem tazminatımı ödemediler. Abi vekalet çıkarsam benim içn dava açar mısın?

Sonuçta: Serbest meslek geliri KDV ye tabidir. İster müvekkilinizden alın, ister mahkeme hükmetsin bu bir serbest meslek geliridir. Kaynakta vergilendirme yoktur, sadece bazı durumlarda stopaj vardır. Sizin ücret olarak tanımladığınız durumlarda ise kaynakta vergilendirme vardır. Aksini düşünüyorsanız bunun yolu KDV Yasa'sındaki ilgili hükümlerin iptali için Anayasa Mahkemesi'dir.

Saygılar