Mesajı Okuyun
Old 16-11-2011, 17:13   #72
Avukat mc

Varsayılan Yeni edinilen taşınmazda kamulaştırmasız el atma

Merhaba,

2010 tarihli Yargıtay HGK kararına dayanarak kamulaştırmasız el atma nedeniyle bir dava açacağım. Taşınmaz koruma imar planı kapsamında olduğundan maliki uzun yıllardır kullanma imkanı bulamamış. Ancak eski malik, taşınmazı yaklaşık 1 ay önce benim müvekkilime satmış.

Şimdi, mülkiyeti 1 ay önce edinen kişi, kamulaştırmasız el atmaya dayanarak tazminat davası açabilir mi, yoksa burada haksız fiil nedeniyle zararın ispatlanması bakımından bir zorluk olur mu? Başka bir deyişle, mahkeme, "1 ay içinde zarar oluşmamıştır" deyip tazminat talebimizi reddeder mi? İşin özüne bakıldığında malikin mülkiyetten doğan hakkı kısıtlanıyor, ve "zarar" şartı karşılanmış oluyor. Öte yandan 1 ay önce iktisab edilen bir taşınmazda hemen ertesi gün dava ikame etmek biraz şüpheli. Yeni malik mülkiyet hakkını kullanamamaktan dolayı henüz zarar görmüş de değil; bunu bilerek satın alıyor.

Konuya ilişkin bir Yargıtay kararı gördüğümü hatırlıyorum ("açılamaz" kabilinden) ancak nerede okuduğumu hatırlayamadım. Bilginiz varsa ve paylaşabilirseniz çok sevinirim.

İyi çalışmalar,
Saygılarımla..