Mesajı Okuyun
Old 06-12-2011, 14:15   #5
hakikiavukat

Mutlu Bir beraat bir mahkumiyet !

Aynı kapsamda olan diğer bir çek dosyamdan ise mahkumiyet kararı çıktı. Nedense hiç şaşırmadım. Temyiz edeceğiz bakalım Yargıtay ne diyecek. Benzer eski bir kararında geçici madde adı üstünde geçici maddedir , geçici madde ile ibraz süresi geçici olarak belli tarihe kadar ksııtlandığında , geçici maddenin yürürlüğünden önceki fiiller için suç ortadan kaldırılmış olmaz , zira geçici maddenin süresi dolunca misal 31/12/2012 , süresinden önce ibraz tekrar yürülüğe girecek tarzında birşeyler söylüyordu.

Bu kapsamda Yeni Türk Ticaret Kanununun çeke ilişkin hükümlerinin 1/07/2012 tarihinde yürülüğe gireceği ve TTk 'nun 795. maddesinin 2. fıkrasındaki " keşide tarihinden önce ibraz çek ibraz tarihinde ödenir." hükmü dikkate alındığında , Yargıtayın eski içtihadındaki " geçici maddeyle eski suç ortadan kalkmaz." tarzındaki içtihadından dönmeyeceği kanaatindeyim.Ancak yukarıdaki yakın tarihli Yargıtay kararı kısaca " Süreli kanun / hüküm de lehe olabilir ve uygulanabilir ." diyor. Buradan anlaşılan Yargıtay şu kadar dosyayı şu tarihe kadar bitireceğiz derken böyle zorlama yorumları kastemiş , onu anlıyorum. Görüşlerinize arzederim.Saygılarımla.

Daha önce madde metnini yanlış anlayarak yanlış bir değerlendirme yapmıştım, özür dilerim.