Mesajı Okuyun
Old 21-02-2002, 22:26   #2
Vefa

Merhaba,
Temyiz süresini geçirdikten sonra temyiz dilekçesini arkadaşınızın neden verdiğini anlayabilmiş değilim (!!!)

Biliyorsunuz ki hukukta süreler çok ama çok önemlidir.
Madem ki müvekkil temyiz masraflarını geç getirdi. Süre geçirildiğinden yapılacak hiçbirşey olmadığı müvekkile söylenmeliydi.

Dolayısıyla elbette müvekkilin avukata karşı dava hakkı var.
arkadaşınızın müvekkilin masrafları geç getirdiğini ispatlaması hayli zor. Bu konuda müvekkille bir görüşme ve masraf teslim tutanağı düzenlemişse sorun yok tabi ama bu ihtimal çok zayıf sanırım . O zaman böyle endişelenmezdiniz.
Netice olarak
1- Bana göre vekilin temyiz süresini kaçırması tazminat hakkı doğurur.
Vekalet sözleşmesi gereken özenle ifa edilmediğinden müvekkil zarara uğramış zira.

2. Kararın bozulup bozulmayacağını tespit etmekten ziyade yapılamayan temyiz sebebiyle uğranılan muhtemel zarar göz önüne alacaktır.
3. ??? Doğrusu bunu ben de merak ettim.

Üzülerek söylüyorum; temyiz süresi geçirildikten sonra verilen dilekçeler çoğunlukla müvekkile karşı yapılan "temyiz ettik ama reddedildi" şeklinde bir savunmanın delili olarak kullanılmak isteniyor. Masrafını geç verdiği halde müvekkilin arkadaşınıza karşı dava açmayı düşünmesi pek hoş olmayabilir ama vekilin de süre geçtiği halde reddedileceğini bile bile temyiz yoluna gitmesi de hoş değil.

İyigünler.