Mesajı Okuyun
Old 05-03-2009, 20:00   #18
suskun_juliette

Saygı o denli elzem bir olgudur ki,sınırlarını iyi belirlemek gerekir.Bence saygı hak edene gösterilir.Ben büyüklere saygı gösterilmesinde koşulsuz bu yargıya inanmıyorum.Öyle insanlar var ki yaşına konumuna bakmadan futursuzca hareket ediyor,ben o kişiye saygı gösterirsem kendi özbenliğime olan saygımı yitiririm.

Ben toplumun bir bireyi olmanın getirdiği bilinçle herkese gerektiğinde 'Siz' diye hitap ederim,ama bu asla gerçek bir saygı ölçütü değildir,çünkü olması gerekeni yapmaktan ibarettir.Şahsi olarak bir imtiyaz tanımaktan öteye bir durumdur.Fakat çevremde ve gerekse ilişkimde her şeyden önce 'SAYGI' üzerinde dururum.Bazen samimi olmanın getirdiği durum saygıyı perdeliyormuş gibi görünse de gerektiğinde sınırı çizmek gerekiyor.Sanırım ben bu konuda değiştirilemeyecek kadar katıyım.

Asla anlayamadığım şey şu,neden herkese saygı duyulmalıdır?Elbette kastettiğim şey,ilk gördüğün bir insana kırk yıllık ahbap gibi şakalar yapılması falan değil,ama anlamadığım şey şu;yaşça sizden büyük biri size hakaret edince susmak niye?Ben asla bu konuda bir mezar taşı kadar sessiz olamıyorum,yaş-zaman-kavram mekanları gözümde birden silikleşiyor.Bunun örneğini birçok kez yaşadım,büyük(!) insanlar bazen bunu o kadar kullanıyorlar ki,sen hastalıktan bitap düşsen oturduğun koltuğa gözlerini dikip senin kalkmanı toplum nezdinin gücünü kullanarak dikte ediyorlar.İşte ben bu bencilliğe karşıyım.Kayıtsız şartsız zaman bakımından kendince avantajlı görülen insanların bunu sömürmelerinden muzdaribim.Bir kişi bana nahoş bir söz söylese,aman büyüktür susayım diyemiyorum,büyükler doğruyu yanlışı ayırt etme,eleme yetisine ve tecrübesine sahiplerse bu tutumun açıklaması ne olabilir?Bencillik değil midir?Biliyorum ben de bir gün yaşlanacağım,her ölümlünün geçtiği geçitten geçeceğim,ama bu benim huysuzlaşmam gerektiğini öğütlemiyor.Kendime olan saygım bu dünyadaki milyarlarca insandan daha önemlidir,çünkü ben evime girip kapımı kapatınca kendimle başbaşa kalacağım.Kendimden utanacağım bir benliğim olsun istemiyorum.Bu yüzden diyorum ki,Saygı sadece ama sadece hak edene gösterilir.