Mesajı Okuyun
Old 14-08-2007, 14:59   #3
Admin

Sayın Av.Erdinç LAFLI,

Konuyu geçmişte oldukça yoğun olarak tartıştık. Özetlemek gerekirse bir kısım meslektaşımız bahsi geçen olayda, akde vefa ilkesi gereği ve kiracının temerrrütü olduğu gerekçesiyle sözleşme sonuna kadar kira bedelinin kiracıdan tahsil edilebileceği iddiasındadır (ben de bu görüşteyim), bir başka grup meslektaşımız (mesela Sayın Av.Suat Ergin) bazı Yargıtay kararlarına dayanarak bu durumda kiracının kira bedelinin kısmen (mecur yeniden kiraya verilinceye kadar olan dönemin) tahsil edilebileceğini savunmaktadırlar.

Bununla ilgili somut bir yasa maddesi bulabileceğinizi düşünmüyorum, çünkü 6570 sayılı yasa da bu konuda özel bir düzenleme olmadığı gibi, konuyla ilgili düğüm noktasımız da BK'nın sözleşmenin genel esaslarına ilişkin ilkeleri olduğundan bence özel bir düzenleme aramayınız. Ancak ararsanız her iki görüşü de destekleyen Yargıtay kararları bulabilirsiniz.

Bu arada her ne kadar ben şahsen birinci görüşü savunuyor ve kiracının "tek taraflı haksız feshi" durumunda kira bedelinin sözleşme sonuna kadar kendisinden talep edilebileceğini düşünüyorsam da, bu görüşümün ancak kiralayanın bu feshi kabul etmemesi durumunda söz konusu olacağının da tekrar altını çizmek isterim. Örneğin sizin olayınızda kiracı 5.ayın sonunda akti tek taraflı olarak fesh ederken, kiralayanın bu feshi kabul etmemesi halinde -ki doğal olan da kabul etmemesidir-, mesela icra takibi yapmak suretiyle 3. yılın sonuna kadar her ayın kirasının ayrı ayrı tahsil edilebileceğini savunuyorum. Ancak, kiralayanın anahtarı teslim alması ve mecuru da yeniden kiraya vermesi durumunda (sizin olayınız) artık feshin tek taraflı değil, iki taraflı olduğunu düşünmemiz gerekir kanaatindeyim. Bu durumda da bence ileriye dönük tahsil edilmiş kiralar sebepsiz zenginleşme hükümleri uyarınca talep edilebilir diye düşünüyorum. Elbette taraflar arasında aksi yönde bir anlaşma veya ibralaşma söz konusu değil ise.