Mesajı Okuyun
Old 13-09-2010, 14:28   #1
condictio_certi

Varsayılan Banka Hesabında Bulunan Parada Diğer Eşin ve Alacaklılarının Hak Durumu Nedir?

Değerli meslektaşlarım,
Benim sorum biraz icra hukuku biraz da aile hukuku içerikli. Araştırmalarımda beni tatmin edecek bir sonuca ulaşamadığım için sizlere sormayı doğru buldum.

Müvekkilimin eşi ticari hayattaki borçlarından ötürü iflas etmiştir. Müvekkilimin, yatırım olarak kendi adına olan banka hesabında yüklü miktarda parası bulunmaktadır.
Sorularım şunlar:
1. Müvekkilim ve eşi edinilmiş mallara katılma rejimi içerisindedir. Dolayısıyla söz konusu hesaptaki para, müvekkilimin eşinin alacaklıları tarafından (yarısı kadarı için) talep hakkı doğurabilecek midir?
2. Söz konusu hesaptaki para, edinilmiş mallara katılma rejimi bakımından müvekkilimin eşine hak doğurmakta mıdır?
3. Müvekkilim mal ayrılığı sözlemesi yapmak istese bunu yapabilir mi? ve prosedürü nasıl? Müvekkilimin eşinin işlerinin kötü durumda olması, buna haklı neden teşkil eder mi?(Müvekkilim ve eşi evleneli 1 yılı geçmiştir)

Şimdiden yanıtlarınız için çok teşekkür ederim, biraz acil olduğundan bu konularda ehli hukukçu meslektaşlarımın yardımına ihtiyaç duymaktayım.

Saygılarımla..