Mesajı Okuyun
Old 04-02-2009, 12:03   #25
Av.Duygu Işık Behrem

Öğrencilik dönemim boyunca azabımdı şu temyiz süreleri. Sayılarla aram iyi değildi, hiçbir zaman olmadı ve belki de bu yüzden bir türlü temyiz sürelerini ezberleyemiyordum. (birbirinden farklı bunca süre ezberden başka ne edilir ki?) Öğrenmek istiyordum ve Medeni Usul Hukuku dersinin her sınavında , sorular arasında çıkacak mı çıkmayacak mı telaşı ile ne olur ne olmaz diye ezberlemekle cebelleşiyordum. (Medeni Usulü de 3. kere de verdiğimi ifade etmek isterim -başıma bela olmuştu- iyi ki de olmuş; meslek hayatına başladıktan sonra usulün önemini çok daha iyi anladım.)

Sonra bir gün bir cinnet anında durup bir daha düşündüm "Bu ne saçmalık?! Neden her mahkemenin temyiz süresi farklı. Ya da ne bileyim niçin idari yargıda bu süre 30 gün? (Armağan Abinin de dile getirdiği gibi) Neden bütün temyiz süreleri ortalama bir süre belirlenip birbirine denk tutulmuyor?" Cevabını bulamadım ve hala merak ediyorum. Bunun mantıklı bir cevabı var ise bir daha bu konu üzerine kafa yormayacağıma söz veriyorum.

Her ne kadar şu anda bütün temyiz sürelerini "ezbere" biliyor olsam da ben bu işin mantığını çözemedim ve hiçbir zaman çözemeyeceğim... Mutlak surette bir değişikliğe gidilmesi gerektiği düşüncesinde olanlardanım.