Mesajı Okuyun
Old 02-06-2008, 12:07   #5
Av.Hüseyin Erdayandı

Hukuk sistemimizde eni-konu tartışılması gereken konuların başında gelen süre konusu mesektaşlarımın belirttikleri gibi oldukça karmaşık bir hal almış durumda.Özellikle hukuk ve ceza yargılamalarındaki ayrımdan başka hukuk alanında da farklı sürelerin belirlenmiş olması zaman zaman hukukçuları da sıkıntıya sokmaktadır.Temyize ilişkin süreler İcra Hukuk Mahkemelerinde,Sulh Hukuk Mahkemelerinde ,İş Mahkemelerinde ve Asliye Hukuk Mahkemelerinde farklı farklı olduğu gibi kimisi tefhimden kimisi tebliğ den başlamakta dolayısıyla yerli yersiz hak kayıplarına yol açmaktadır.Hatta dava tiplerine göre adli tatilde bile farklı süre uygulamaları bulunmaktadır.Öte yandan hukuk sistemimizde "Süre Tutum" müessesesinin olmadığı ve bizim uydurduğumuz(Uygulamada yarttığımız) ayrı bir gerçek.Bu durumda yapılması gereken olacaksa yargılam usüllerine göre (Basit,Seri,Yazılı)temyiz süreleri belirlenmeli ve temyiz sürelerinin hepsinin tebliğle işlemeye başlaması daha uygun olur,görüşündeyim.Bu durumda farklı görüş ve önerileri merak ediyorum.Tüm meslektaşlarıma çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.Saygılarımla.