Mesajı Okuyun
Old 29-02-2008, 20:12   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Medeni Kanuna göre eşler evlilik birliğinin giderlerine güçleri oranında emek ve malvarlıkları ile katılırlar. Yani eşlerin kazançlarıyla giderlere katılması bir yükümlülüktür. Bu nedenle eşinizin maaşını onun bilgisi dahilinde almanız ve kullanmanız hukuka uygundur.

Boşanma halinde mal rejiminin tasfiyesinden doğan alacak konusunda öncelikle evin 2002'den önce veya sonra edinildiği önemlidir. 2002'den sonra sözleşme yaptığınızı düşünerek yasal mal rejimine göre açıklama yapmak gerekir. Sizin çalışmanızın karşılığı olan tutar, edinilmiş maldır ancak çocuklarınızın bursu ve diğer yardımlar size yapılmış bir bağış kabul edilir ve kişisel mal sayılır. Ayrıca eşinizin tükettiği emekli ikramiyesi 2002'den sonra ödenmişse bu ikramiye de edinilmiş mal kabul edilir. Edinilmiş malların değeri toplanır ve bu değer üzerinde her iki eş yarı yarıya hak sahibi olur.

Dolayısıyla mal rejiminin tasfiyesi ayrıntılı bir hesaplamayı gerektirmektedir, sizden edindiğimiz bilgi sağlıklı bir yanıt vermek için yetersizdir.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.