Mesajı Okuyun
Old 17-02-2012, 19:28   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Mantık hatası var: Yeni düzenleme borçluları değil, "karşılıksız çek keşide etmek" suçunu işleyen sanık ya da hükümlüler lehinedir. Önceki düzenlemelerde de ceza (para ya da hapis cezası) alacaklı alacağını bu zorlama ile tahsil etsin diye değil, karşılıksız çekler nedeni ile ticari hayat etkilenmesin diye (bu amaçla) vardı. Artık yasama organı aynı amacın yeni düzenlemedeki ceza ile elde edebileceği kanısında.

Evet mantık hatası olduğunu ben de kabul ediyorum.
Hükümet yetkilileri, bu düzenlemenin cezaevinde yer kalmadığı için yapıldığını ayan beyan kabul ettiler. "Ekonomik suça ekonomik ceza" işin makyajı idi. "Hukukumuzu AB standartlarına getiriyoruz" yollu savunma da itibar edilecek bir savunma değildir. Çünkü Türkiye şu an için AB'ye girmeye hiç de niyetli değil.

Ben yine müneccimlik yapayım. Eldeki dosyalar ve kararlı dosyalar yeni yasaya uydurulduktan sonra, yeni bir çek yasası daha düzenlenecek...Hele birkaç alacaklı iflas edip, intihar ederse kesin düzenlenecek. Üstelik cezaevlerinde yer açılacak, atanan hakimler nedeniyle Yargıtayın iş yükü azalacak...