Mesajı Okuyun
Old 12-11-2011, 00:47   #30
Av.Barış

Alıntı:
Yazan janveljan
Değerli meslektaşım ne denir bilirsiniz; sui misal emsal olmaz

Aslında bu mazeret dilekçesi ister UYAP üzerinden gönderilmiş olsun isterse ıslak imzayla kendi başına sorunlu. Bunun sebebini mazeret dilekçesinin usul yasalarımızda düzenlenmemiş, uygulamada ortaya çıkmış olmasına bağlıyorum. Bir yasal dayanağı varsa da ben bilmiyorum açıkçası.

Yasal bir çerçevesi olmadığı içinde duruşma hakiminin anlayış ve meşrebine kalıyor bu tür talepler.Bir duruşma sonrası bir hakimle Uyap Avukat Portal üzerinden gönderilen e imzalı mazeret dilekçeleri hakkındaki konuşmamızda, kendisinin de Uyap üzerinden gönderilen bu tür dilekçelere göre işlem yaptığını,ancak söz konusu mazeret dilekçesi olduğunda, dilekçe gönderen vekile yokluğunda duruşma yapılacağı meşruhatını içeren yeni duruşma gününü bildirir davetiye gönderilmesi gerektiğini pul ekli olmadığı için , mazereti kabul ettiği takdirde
bu masrafı cebinden karşılaması gerekeceği minvalinde şeyler söylemişti.
Sorum üzerine de yeni duruşma gününün UYAP üzerinden öğrenileceği şeklindeki dilekçe ekindeki ibareye itibar edemeyeceğini, bunun yasal bir dayanağının olmadığını söylemişti.

Uyap üzerinden gönderilen itiraz dilekçelerinin halen yasal bir dayanağı var mı bilmiyorum ama birkaç haftadır PARASAL DAYANAĞI var. Avukat Portal’ın 3.17 versiyonu ile artık mazeret dilekçesi göndermek ücretli. Bundan böyle gönderdiğiniz mazeret dilekçesi başına 5 TL ‘sı Adalet Bakanlığı, TBB ve Bermuda Şeytan üçgeninde bir yerlerde kayboluyor. Bu verdiğimiz para bize yeni duruşma günün bildirir davetiye üzerine yapıştırılmış bir pul olarak dönmüyor. E peki neye yarıyor derseniz , "kardeşim parayı verdim mazereti gönderdim neden dikkate almıyorsunuz, parasıyla değil mi, alla !! alla !!" diye sorma hakkı veriyor.

uyap'ın bile yasal dayanağı yok. bence önce burdan başlamak lazım