Mesajı Okuyun
Old 20-08-2022, 19:16   #1
Konuk

Varsayılan Madde bağımlısı eski eşin tehditleri den korunma

Merhaba,
Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. Yaklaşık 6 ay önce anlaşmalı boşandığım eski eşim, sürekli sözlü taciz ve sözlü tehdit yoluyla,psikolojik şiddet uygulamaktadır.Velayeti bende olan küçük bir çocuğumuz olduğu için,(defalarca ekip çağırıp, darp raporu almama rağmen) şikayetçi olmadım. Kendisi madde bağımlısı. Psikolojik olarak sorunlu olduğunu düşünüyorum. Ancak kendisi terapi vb hiç bir yöntemi denememekte ve kabul etmediği için,elimde konulmuş bir tanı yok. Uzaklaştırma kararı için başvurmak istiyorum ancak karar çıktığı an kararı ihlal ederek yapacaklarını düşündüğümde maalesef yapamıyorum. Uzaklaştırma ve koruma tedbir kararı ile suç duyurusunda bulunarak gerek madde gerekse psikolojik tedavi görmesi için başvuru yapabilir miyim? Çünkü kendisi sözlü şiddet uyguladığında şikayet edeceğimi belirtiyorum ve aldığım cevap hep şu şekilde oluyor:
-nasılsa 1 hafta, 1 ay ya da 1 yıl yatıp çıkacağım. Sonrasında ne olacak sen düşün. Diyor
Sözleşmeli memur olduğu işinden de (sebebini benimle paylaşmadı) çıkarıldığı için artık kaybedecek bir şeyi olmadığını söylüyor. Çocuğum ve kendim için çok korkuyorum. O yüzden sadece uzaklaştırma/koruma kararının bize yetmeyeceğini biliyorum. Özetle 2 adet sorum var:
-kendim için uzaklaştırma ve koruma kararı alırken,çocuğum için de aynısını yapabilir miyim, nasıl? Bu durumda babalık hakları (yüzyüze görüşme vs) nasıl düzenlenir.
-uzaklaştırma ve koruma kararının yanında madde/psikolojik tedavi görmesi için nasıl bir yasal girişimde bulunabilirim? Madde kullanımını ispat etmek adına mahkemeden test isteyebilir miyim? Bağımlılık/kullanımın ispatı sonucunda, babalık hakları nasıl düzenlenir.
İlginiz için teşekkür ederim.