Mesajı Okuyun
Old 31-07-2006, 10:03   #30
pia

Gemici'nin yazdıklaına katılmıyorum. Evet burada yanıt yazan arkadaşların çoğu gibi ben de eğer hukuk fakültesi 5 yıl olacaksa bu ek 1 yılın yabancı dil eğitimi değil, pratiğe yönelik derslerden oluşan bir eğitim yılı olmasını tercih ederim. Hiçbirimiz (sizin yazınızda belirttiğiniz gibi) sadece ve sadece avukat yetiştirmeye yönelik eğitim verilsin demiyoruz ki,ama eğer bir yıl fazladan okuyacaksak pratik derslerin bizim için çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.Sonuçta teoriye ağırlık veren bir çok dersimiz var bunun yanında pratiğe önem veren dersler de eklense hukuk fakültelerinin sadece ve sadece avukat yetiştiren kurumlara dönüşeceğini hiç sanmıyorum.

Yabancı dil konusuna gelince, ben diğer bölümlerde dahi ZORUNLU bir hazırlık sınıfına hele hele tüm derslerin yabancı dilde verilmesine karşıyım. Bu konuda çalışmalar da yürütüyorum, yapılan araştırmaları da inceliyorum ve bu durumun ortadan kaldırılması için yürütülen çalışmaları da destekliyorum. Yabancı dil öğrenmeye kesinlikle karşı değilim ancak yabancı dil dayatmasına kesinlikle karşıyım. Kişi isterse yabancı dil öğrenir ve bence öğrenmelidir de, ancak bu eğitimin bizzat devlet tarafından zorunlu olarak sunulmasının kişiye sağlayacağı yararla,devletin siyasi anlamda uğrayacağı zararı ele aldığımızda bence devlet çıkarlarına öncelik vermeliyiz. Bir devlet kendi vatandaşlarına sen şu devletin dilini öğrenmeye mecbursun çünkü ancak böyle başarılı olabilirsin derse o devletin dili yok olmaya mahkumdur,devlet vatandaşlarına günün şartları gerektiriyor diye bir başka dili dayatmaktansa,kendi dilini günün şartlarına uygun hale getirmelidir,uygun hale getirecek bireyler yetiştirmelidir.Bu konuyu daha etraflıca konuşmak isterdim ama site kurallarının dışına çıkmak istemiyorum(siyaset ve din konu dışıdır!)
Herkese saygılar...