Mesajı Okuyun
Old 21-10-2008, 07:54   #1
nzguney

Varsayılan apartman yöneticisinin sorumluluğu

Merhabalar. Diktatör bir apartman yöneticisine ilişkin ilginç bir olayı sizlerle paylaşmak ve çözüm için fikrinizi almak istedim. Kat maliki olan ve 10 yıldan uzun zamandır apartman yöneticiliği yapan bir kişi söz konusudur. Bu kişi kat maliklerinin bir kısmından aldığı vekaletnamelerle (vekaletnameler noterden alınmış değildir ve uzun zamandır bu vekaletlere istinaden karar alınmaktadır) çoğunluk oluşturmakta ve dilediği gibi karar alabilmektedir. Yine bu şekilde yönetici, gsm operatörleri ile kira sözleşmesi yapmış ve kat iyelerinden birinin balkonunun dış cephesine söz konusu operatörlerin cihazları monte edilmiştir. Bu işlem yapılırken balkonunun dış cephesi kullanılan kat maliki ne haberdar edilmiş ne de rızası alınmıştır. Kat maliki bu gayrimenkulünü uzun zamandır kiraya veremediğinden ve şehir dışında ikamet ettiğinden evini kontrol etmeye gittiğinde bu durumdan haberdar olmuştur. Haberdar olmasının ardından yöneticiye ihtarname göndermiştir. Kısaca Gsm operatörleri ile yapılan kira sözleşmesi ile ilgili her tür belgenin onaylı suretlerinin kendisine tebliğ edilmesini,söz konusu kira sözleşmesi kapsamında elde edilen gelirin miktarını ve bu gelirin ne şekilde harcandığının bildirilmesini, sağlığa aykırı bir durum tespiti halinde cihazların kaldırılmasını ihtar etmiştir. Yönetici ihtara yanıt vermemiştir.
Olağan genel kurul toplantısı düzenlenmiştir. Genel Kurul, yöneticinin hakaret ve küfür içerikli söylemleri nedeniyle karar alamadan dağılmış, toplantıyı terk eden kat iyeleri kendi aralarında tutanak tutmuşlardır. Yönetici söz konusu kiraya ilişkin hiçbir belge sunmamış (ihtarnamede GK toplantısı sırasında hazır edilmesi de ihtar edilmiş olmasına rağmen) ve ihtarı keşide eden kat malikinin 1996 yılında kendisine vekalet verdiğini ileri sürmüştür. Vekaleti ise arşivde olduğundan bulmasının zor olacağını iddia etmiş, göstermemiştir. Kat maliki ise böyle bir vekalet verdiğini hatırlamamaktadır. Vermiş olsa dahi kira sözleşmelerinin tarihleri bu tarihten seneler sonradır.
Sorularım şunlardır:
1. Bu yöneticinin görevden alınması için nasıl bir yol izlemek gerekir?
2. GSM operatörleri ile kira sözleşmesi yapılabilmesi için KMK'na göre oybirliği ile karar alınması gerekmektedir. Farzedelim ki tüm vekaletleri tam olan yönetici oybirliği ile bu kararı kimseye haber vermeden aldı, kararı daha sonra duyan ve kesinlikle rızası olmayan kat malikleri ne yapabilir? Burada vekillik görevinin kötüye kullanılması durumu yok mudur?
3. Elde edilen kira gelirlerinin kat maliklerinin payları nispetinde dağıtılması gerekmez mi? Balkonun bulunduğu katın malikinin ayrıca hakkı olmaz mı?

Aşama olarak ben öncelikle delil tespiti yapılarak tüm belgeleri incelemeyi ardından da dava açmayı düşünüyorum. Yöneticinin denetçi ile birlikte anlaşarak kira gelirlerini haksız olarak harcadıklarından şüpheleniliyor. Cezai sorumluluklarına da gidilebilir... Ama sene sonunda harcama göstererek kendilerini ibra etmiş de olabilirler... Ayrıntılı inceleme gerekiyor!

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. </I>