Mesajı Okuyun
Old 17-04-2010, 21:27   #21
Serhat EYİŞEKERCİLER

İnceleme

Sayın Ahmet Çoşkuner

Sitenizi inceledim, hatta yaklaşık yarım saat süren anlatım videonuzu da seyrettim. Gerçekten güzel bir uygulama hazırlamışsınız. Harcadığınız emeği ve zamanı tahmin edebiliyorum. Emeğinize sağlık.

Ben bir hukukçu değilim, fakat işim gereği binlerce hukukçu ile "bilişim" konu başlığı altında görüşmelerde bulunmaktayım. Bu nedenle hukukçuların bilişime bakış açıları, beklentileri ve çekinceleri hakkında çeşitli izlenimlerim oldu.

Size söyleyeceklerimi bir kaç başlık altında belirtmek isterim;

1-)Ücret:
Karşılığında ücret alınmayan hizmetler Devlet Kurumu desteği ve önerisi olmadan gelecek vaad edemeyeceği için kullanıcılarda "oluşabilecek kayıplar" ın önemi, uygulamanıza olan talebin ölçüsü olacaktır.

2-)Süreklilik (Firma olun yada bir firma ile anlaşın):
Bir önceki madde ile bağlantılı olarak kullanıcılar, aldıkları hizmetin sürekliliğini talep ederler. Özellikle avukatlar yeni bir yapıya entegre olma konusunda diğer sektörlere göre daha temkinli davranmaktadırlar. Ve gelecek garantisi isterler. Örneğin "iyi niyet ve gönüllülük" temasıyla başladığınız bu projenin bir firma ile desteklenmesi gerekebilir. Çünkü şahıs olarak SİZ hastalanmayacağınızın (yada daha kötüsü) garantisini veremezsiniz.
Bir yazılım firmasına ulaşma çabanızı bu nedenle çok yerinde buluyorum.

3-)Hizmet (Ekip kurun):
Uygulama sağlayıcısının, programın yetenekleri ve kullanışlılığı kadar (Web uygulaması yada masaüstü fark etmez) olası problemlerde dönüş ve sorun çözme hizmetinin de iyi olması gerekmektedir. Bugün basit bir forum sitesinin bile en az 3-4 yetkili yöneticiye ihtiyacı olmaktadır. Kısaca bir ekip kurmanız gerekmektedir.

4-)Güvenlik:
Bu konu çok yönlü bir açıklama gerektirmektedir fakat sizin uygulamanızı temel alarak söyleyecek olursak;
Uygulamanız tek bir sunucu, tek bir veri kaynağı mantığı ile işlemektedir. Bunun avantajlarını zaten saymışsınız. Tek bir dezavantajını söyleyeceğim.
Uygulamanız "Son" haline henüz kavuşmadığı ve gelişmeye açık olduğu için içerisinde kodlamalara devam edeceksiniz. ileride oluşabilecek bir hata tüm kullanıcı dosyalarını silebileceği gibi veritabanını da boşaltabilir.
Benim tavsiyem; artık av.tr sahibi olan avukatların sayısı gün geçtikçe artıyor. En azından dosyalarını kendi sunucularında barındırmalarını sağlayarak riski paylaştırmış olursunuz.

Şahsen çalışmanızı beğendim. Ayrıntılarını görünce de takdir ettim.

Saygılar.