Mesajı Okuyun
Old 05-04-2010, 19:02   #6
Admin

Sayın Ahmet Coşkuner,
Alıntı:
Yazan Ahmet Coşkuner
Ben iyilik amacı güden bir proje üzerinde uzun zaman uğraştım, öğrendiklerimin faydalı olduğunu insanlara faydalı olarak kendime göstermek için.

Ben daha önceden sunulmamış, yerel programları yüzlerce lira ücretle satılan bir servisi tebessüm karşılığında yayına almak istemiştim ama güzel ülkemde bazı şeyler umduğunuz gibi gelişmiyor.
Öncelikle belirtmeliyim ki, sitenizi test etme imkanı bulamadan bu mesajı yazıyorum çünkü denediğimde sayfanız açılmıyordu ("The server at www.avukatevi.com is taking too long to respond." hatası aldım, muhtemelen geçici bir sorundur).

Projenizin ticari bir yönü olmadığını belirtmişsiniz, beklentinizin "faydalı olmak" ve sadece "tebessüm" almak olduğunun altını çizmişsiniz, (projeyi görmeden söylüyorum) bir siteyi sıfırdan oturup kodladığınıza göre muhtemelen üzerinde bayağı düşünmüş, emek ve zaman da harcamışsınızdır ancak son mesajınızı okuduğumda "karşılıksız sadece faydalı olma" amaçlı bir HER projede olması gereken en önemli unsur olan "hayalkırıklığı ile mücadele" psikolojik faktörüne projenizde yeterli yer vermediniz mi diye düşünmeden edemedim.

İyiniyetli projeler çoğu kez kısa soluklu olur çünkü projeyi hazırlayanlar karşılarına çıkan olumsuzluklara, tepkilere vs. hazırlıklı değildir, böyle bir gelişme beklemezler, kendilerinin olumsuzla karşılaşmayı hak etmediklerini ve hedef kitlelerinin de onlar için harcadıkları zaman ve emeği hak etmediğe karar verir ve projeyi rafa kaldırırlar. Oysa bir proje ne kadar iyiniyetli olursa olsun, ona olumsuz yaklaşanlar, projeyi anlamayanlar, beğenmeyenler, sevmeyenler, eleştirenler olur. Bu gelişmeye siz tebessüm etmeyi beceremeyecekseniz, başkalarını tebessüm ettirecek iyiniyetli projelere girişmenizi hiç önermem.

İyiniyetli projeler uzun soluklu olduklarında yararlıdır. Projelerin uzun soluklu olmasının sırrı ise, proje dünyanın en iyiniyetli projesi dahi olsa, karşınıza olumsuzlukların, tepkilerin, eleştirilerin, memnuniyetsizliklerin çıkacağını bilmek, bunların projeye ayırdığınız enerjinizi tüketmesine izin vermemek, yolunuzdan dönmemek, çabuk hayalkırıklığına uğramamak ve azimli olmaktır.

Hayalkırıklığı ile mücadeleye hazır değilseniz, değerli enerjinizi ve zamanınızı "iyilik yapacağım" diye hiç harcamayın derim.

Ya da "zor" yolu seçin ve projenizin teknik ayrıntılarından önce bu psikolojik yönünü geliştirmeye odaklanın ve bu kadar çabuk pes etmeyin! İyiniyetli girişimleri başlatmak ve sürdürmek dünyanın en zor uğraşlarından biridir ama doğru açıdan bakmayı öğrendiğinizde aynı zamanda en keyiflisi de olabilir!

Sabır ve başarı diliyorum!