Mesajı Okuyun
Old 03-10-2007, 03:37   #21
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > vekill

Sayın Doğanel;
Ciddi bir eleştiri/kuşkunuzu belirtmişsiniz.

İfadelerinize katılmamak mümkün değil. İfade ettiğiniz gibi işçi de vekil de belli bir güven ilişkisi içinde çalışır.

Bu çerçevede baktığımızda akdi ilişki devam ederken ücret alacağı için dava açmanın bir sakıncası yoktur. Bu müvekkilinize azil hakkı verir mi?

Azil hakkı her zaman vardır. Bir vekalet ilişkisi kuruldu ve bu vekalet ilişkisi devam ediyor. Ama müvekkil hiç para ödemeye yanaşmıyor. Sizin yorumunuzla alacağım için dava açamayacağım. Buna nasıl bir engel var? Hak ettiğim ücretler için dava açarım.

İfade ettiğiniz gibi avukatlık güven ilişkisini gerektirir. Doğru.

Bunun için benim istifa etmem neden gereksin? %100 kazandığın (hakkım olan) bir ücret için dava açmak neden beni haksız yapsın?

İfade ettiğiniz avukatlar çıkarları çelişen tarafların davalarını alamazlar ifadesi bence burada uygulanamaz.

Benim müvekille çıkarlarım çelişmiyor ki; o benim avukatlığımdan memnun. Borç ödemeyi sevmiyor. Ancak icra ile ödüyor. O İcra ile ödesede ücretimi ödüyor, ben de onun işlerini gerektiği gibi yapıyorum. Çelişen çıkar ne?

İyi bir beyin jimnastiği oldu veya olacak.

Saygılar