Mesajı Okuyun
Old 15-12-2006, 22:04   #2
anti-leviathan

Karar tiz çıkan sesleri seviyorum..kulağı daha iyi tırmalıyor çünkü..

Feminizm, cinsiyet eşitsizliğinin doğasını anlamayı amaçlar ve toplumsal cinsiyet politikaları,ilişkileri ve cinsellik üzerine odaklaşır. Feminist hareket içinde kadın ve erkeğin eşitliğini savunan gruplar olduğu gibi kadının biyolojik ve duygusal olarak erkeğe üstün ve erkeğin "tamamlanmamış kadın" olduğunu savunan daha radikal gruplar da yer almaktadır.
Feminizmin batı toplumlarında kadınlara oy hakkı, daha eşit ücret,boşanma hakkı, çocukları babalarından uzak tutma hakkı, güvenli kürtaj elde etme hakkı, kadınların kendilerini tecavüzle suçladıkları erkeklerden uzak tutma hakkı, Amerika'da herhangi bir üniversiteye kabul edilme hakkı gibi hakların yürürlüğü koyulmasında büyük etkisi olmuştur.
Ataerkil bir düzende, kadın ve erkeğin eşitliğinin sağlanması için eşit olmayan düzenlemelere gitmek gerekir. Ailede, iş hayatında, toplumda ezilen bir kadın imajı var ise bu noktada feminist görüş kendisini gösterecek ve eşit yaşam kalitesi ve standardı için eşit olmayan taleplerde bulunacaktır. Bu yaklaşımlar, belki bazı kesimlerce şövanist olarak nitelendirilebilir; ama bana kalırsa feminizmi doğru algılayan her kadın, hakkını talep etmenin ötesinde erkekle eşit bir hayat sürme adına daha fazlasını istemek zorundadır. Bunun için yollara da dökülmek lazım, forumda da konuşmak lazım, komşumuza akıl da vermek lazım..sivil toplum örgütlerinde gönüllü çalışan ve kadınların daha iyi bir Türkiye'de yaşaması için haykıranlar, bence eleştiriden önce bir takdir hakediyorlar. Bu gönüllülerin daha ziyade sosyo ekonomik durumlarının iyiliği gözümüze çarpabilir; boş vakitlerini bu şekilde dolduruyor da olabilirler. ki bence hayatta boş vakit diye bir olgu yoktur, her anımızın boş ya da dolu geçmesine biz karar veririz. Bu kadınlara bu şekilde ithamlarda bulunmak yanlış, süslü ve nazik hareketleri,çok daha tiz çıkan sesleri, kadını ezen güçlerin kulaklarını eminim tırmalıyordur.
bu anlamda feminizmi doğru algılayan her kadını ve erkeği ayakta alkışlıyorum.
eleştirebileceğim tek nokta şu: kadının önce insan olarak hakkını araması yani hümanist bir tutum sergilemesi,ardından erkekle eşit statüde olmasının mümkün olmadığı yerde feminist bir tutum sergilemesi gerekir.Kadın herşeyden önce insandır ve vatandaştır, erkekle fizyolojik açıdan eşit olmadığı yerde kadındır, işte o noktada 'kadın hakkı'ndan söz etmeliyiz..her noktada değil..