Mesajı Okuyun
Old 11-01-2008, 03:13   #1
oguzhand0

Varsayılan Avukatlık Sınavı Yine Gündemde

Öneri şeklinde düzenlenen Staj Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri;
Alıntı:
Staj başarı denetimi ve staj başarı belgesi
Madde 33- Staj süresi sonunda, stajyerin staj süresince yaptığı çalışmalar ile avukat olarak göreve başladığında, uyması gereken meslek kuralları ve hukukunu öğrenip öğrenmediği, önüne gelen hukuki uyuşmazlıklarda hukuk ilkelerini ve mevzuat hükümlerini olaylara uygulayabilecek niteliği kazanıp kazanmadığı denetlenir. Bu denetleme yazılı olarak yapılır. Yazılı denetim hukuk, ceza, idari yargı, icra konularında yetenek ölçme şeklinde ve avukatlık hukuku ve meslek kuralları konularında bilgi ölçme şeklinde uygulanır. Staj başarı denetim yoklamasında, yüz tam puan üzerinden 70 puan alan stajyere, Türkiye Barolar Birliği staj başarı denetim merkezi tarafından staj başarı belgesi verilir. Beş başlık altında yapılacak staj başarı denetiminde, her başlık 20 puan üzerinden değerlendirilir. Hukuk, ceza, idari yargı, icra konularında yetenek yoklaması için adaya, gerekli olan yasa metinleri, yoklama sırasında, staj başarı denetim komisyonunca verilir. Staj başarı denetimine ilişkin yoklama belgeleri yoklama tarihinden itibaren 6 ay süre ile TBB tarafından saklanır, süre sonunda teşkil edilecek imha komisyonunca tutanak tutularak imha edilir.Tutanaklar arşivde süresiz saklanır.

Staj programlama ve denetim merkezi ,
Madde 34- Staj programlama ve denetim merkezi , stajyerin staj dönemi içinde bulunacağı her aşamada yapacağı çalışmaların kapsamı ile öğrenmesi gereken uygulama konularını belirlemek ve staj süresi sonunda, stajyerin staj esnasındaki edindiği bilgilerle mevzuatı olaylara uygulayabilme hususundaki başarısını, meslek kuralları ile avukatlık hukuku bilgisini denetlemekle görevlidir.
Staj programlama ve denetim merkezi başkanı ve merkezi oluşturan üyeler ve sayıları asgari 20 yıllık deneyimi olan; hukuk fakülteleri öğretim üyeleri ile Baro Başkanlığına seçilebilme yeterliliğine sahip avukatlar arasından TBB Yönetim kurulunca belirlenir.
Staj programlama ve denetim merkezi tarafından alınan kararlar bu merkez için tutulacak deftere kayıt edilerek karar klasöründe saklanır. Merkezin yazışmaları TBB yazı işleri Müdürlüğü kanalı ile yürütülür.

Staj başarı denetim yoklaması:
Madde 35- Staj başarı denetim yoklaması, merkezi olarak, Ankara’da yapılır. Staj başarı denetim yoklaması için Türkiye’de mevcut hukuk Fakültelerinden istenecek sorulardan soru bankası oluşturulur. Denetim yoklamalarında soru bankasındaki sorulardan yararlanılır. Soru bankasındaki değerlendirme yoklamalarında kullanılan sorular dışındaki sorular gizlilik kuralları içinde gereken önem verilerek saklanır.
Staj başarı denetim yoklamaları için staj programlama ve denetim merkezince yeterli sayıda sınav gözlemcisi ve denetim salon sorumlusu görevlendirilir. Ayrıca staj programlama ve denetim merkezi bir veya birkaç üyesini denetim salonlarında denetim sorumlusu olarak belirleyip yapılan çalışmaları denetlemek üzere görevlendirebilir.
Staj başarı denetimine girecek aday guruplarının sayısını TBB staj programlama ve denetim merkezi belirler. Staj başarı denetim yoklamaları Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında senede üç defa yapılır. Adaylara staj başarı denetim yoklama yer ve zamanı, yoklamadan en az on gün önce tebliğ ve tebellüğ belgesi düzenlenerek barosu aracılığı ile bildirilir ve TBB web sitesinde yoklama zamanına kadar yayınlanır, Stajyer barosuna uğrayıp tebliği almamış olsa dahi, TBB web sayfasındaki duyuru tebliğ yerine geçer. Bu şekilde yapılan duyuruların TBB web sayfasında yayına konuluşu ve yayından alınışı tutanakla belirlenir. Tutanaklar indirilme tarihinden itibaren bir yıl süreyle saklanır. Yoklamaya girmek için başvuran adayın TBB staj programlama ve denetim merkez kurulunca haklı görülecek bir mazereti olmaksızın yoklamaya katılmaması halinde, aday başvurduğu ve katılmadığı yoklamada başarısız olmuş sayılır.
Özürlü stajyerler için uygun teknik malzeme ve aletlerin kullanımı ve gereken imkanlar stajyerin özelliklerine göre başvuru sırasında bildirilmiş olması halinde sağlanır.

Staj Başarı Denetim Kurulları, başkan ve üyelerinin belirlenmesi, gider ve ücretleri
Madde 36- Staj programlama ve Denetim merkezi tarafından, TBB Delegeliği yapmış olanlar ile Hukuk Fakültelerinin Hukuk Fakültesi kökenli öğretim üyesi niteliklerini taşıyan kişiler arasından seçilerek, yeteri kadar Staj başarı denetim kurulu oluşturulur. Staj başarı denetim kurullarında görevlendirilecek kurul başkan ve üyelerine ve gözlemcilere her yıl ocak ayı başında belirlenecek miktarda günlük ücret, yol, iaşe ve konaklama gideri ödenir.

Staj başarı denetim yoklaması, sınırları ve yoklama ücreti
Madde 37- Staj süresini bitiren stajyerler, sürenin bitimini izleyen ilk başarı denetim yoklamasına girmek zorundadırlar. Bu başarı denetim yoklaması sonucu başarısız olanların aldıkları puan 50-69 puan arasında olanların staj süreleri 2 ay, 30-49 paun arasında olanların 4 ay, 30 puandan az olanların staj süreleri 6 ay, stajyerin staj yaptığı yer barosunca işbu yönetmeliğin 32.maddesi hükümleri de göz önünde bulundurularak uzatılır. Staj süresi uzatılanların bu süre sonunda girdikleri staj başarı denetim yoklamalarında başarısız olmaları halinde 6 aydan az süreyle stajları uzatılmış olanların bu defa bakiye süreleri kadar staj süreleri barolarınca uzatılır. Süre uzatım haklarını doldurmuş olan stajyerler, uzatım süresinin dolmasını takiben geçecek 12 ay içinde azami 3 kez daha staj başarı denetim yoklamasına girmek hakkına sahiptir. Staj başarı denetim yoklamasına girecek stajyerler, her yıl ocak ayı içinde, TBB yönetim Kurulunca belirlenen miktardaki staj denetim yoklama ücretini, staj denetim yoklamasına girmek üzere yapacağı başvuru sırasında gösterilecek banka hesabına yatırırlar. Staj başarı değerlendirme ve yoklama giderleri bu ücretlerden karşılanır. Giderlerden fazla ücret toplanması halinde bu ücretler staj eğitim giderlerinde kullanılır.

Staj başarı denetim yoklamasına başvuru ve aranacak belgeler:
Madde 38- Staj başarı denetim yoklamasına girmek isteyen ve staj süresini doldurmuş olan stajyerler , staj yaptıkları barolar aracılığı ile başvuru dilekçesine, staj süresini tamamlamış olduğuna dair belge ve TBB hesabına staj başarı denetim yoklama ücretinin ödendiğini gösterir banka dekontunu ve 3 adet başvuru tarihinden azami 6 ay önce çekilmiş vesikalık 4 resim ekleyerek başvururlar. Başvurular,staj başarı denetimin yapılacağı ayın yedisine kadar, başvurulan baro tarafından, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına dizi pusulası ekinde teslim edilir.

Staj başarı deneti yoklama sonuçlarının bildirilmesi ve Staj Bitim Belgesinin Alınması
Madde 39- Staj başarı denetim yoklaması sonuçları yoklamaya girenlere ve ilgili barolara listeler halinde bildirilir. Başarılı olamayanlar hakkında 37. maddeye göre işlem yapılır.
Baro Yönetim Kurulu, staj süresini tamamlayıp, staj başarı denetim yoklamasına giren ve staj denetim başarı belgesi alan ve avukatlık kanunun 25. maddesi kapsamında olumlu rapor verilen stajyere, yapacağı ilk toplantıda staj bitim belgesi verilmesi konusunda karar verir.

Staj Listesinden Silinme
Madde 40 - Avukatlık stajı için Avukatlık Kanununun ve Yönetmeliğin öngördüğü şart ve nitelikleri yitirenler, esasen bu şart ve niteliklere sahip olmadıkları staja başladıktan sonra anlaşılanlar, staj listesinden silinme isteminde bulunanlar, stajın kesintisiz yapılacağı kuralına uymayanlar, meslek kurallarına ve Yönetmelik ile belirlenen esaslara yazılı uyarıya rağmen uymamakta ısrar gösterenler ile işbu yönetmeliğin 37. maddesinde belirlenen staj başarı denetim yoklama haklarının tamamını kullandıkları halde başarılı olamayanların veya yönetmelikte belirlenen staj başarı denetim yoklaması için öngörülen süreyi dolduranların adı, Baro Yönetim Kurulu kararı ile staj listesinden silinir.
Baro Yönetim Kurulunun listeden silmeye dair kararı ile stajyerin itirazı konusunda Avukatlık Kanununun 71 inci maddesindeki usul uygulanır.

Her hukuk fakültesi mezunu olan kişi direkt avukat yapılmamalı, mutlaka bir kıstas olmalıdır. Ancak bu kıstas bu kadar acımazca ve maddiyata yönelik olmamalıdır.

Bu yönetmeliği öneri haline getiren TBB'yi şiddetle kınıyorum.

İlgili Yönetmelik: www.barobirlik.org.tr/calisma/duyuru/belgeler/2007_105_tbbstajyontaslak.doc