Mesajı Okuyun
Old 03-07-2007, 11:16   #8
Admin

Sözleşmeyi ve çekilen ihtarları görmeden cevap vermek güç olmakla birlikte, sözleşmede muacceliyet şartı bulunmadığını varsayarsak yukarıdaki görüşlere genel olarak katılamıyorum. Ben tahliye hakkınızı zedelemeden kira alacağı için icra takibi yapabileceğiniz ve ayrıca şu anda da tahliye davası açamayacağınız kanaatindeyim.

İki haklı ihtar nedeniyle tahliye davası kira müddetinin sonunda açılacak bir davadır. (6570.S.lı Yasa md. 7/e gereğince). Bu dava aktin bitiminden sonra 1 aylık süre içinde açılır. Dolayısıyla şu anda tahliye davası açabileceğinizi düşünmüyorum. İki haklı ihtar çekerek bu dava hakkını kazandıysanız sözleşme bitiminde bu hakkı kullanabilirsiniz.

Ancak bu bence kira bedelini tahsil yollarına başvurmanıza da engel değil. İcra takibi yaparak ödenmeyen kiraları kiracıdan talep edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, bu icra takibinde örnek 13 (eski örnek 51) DEĞİL, örnek 7 (Eski örnek 49) kullanmanız. Eğer örnek 13 kullanırsanız kiracıya ödenmeyen kiralar için yeniden bir 30 günlük süre vermiş olursunuz ve kiracı bu süre içinde kirasını öderse, kontrat hitamında açacağınız tahliye davasında önceki ihtarlarınızın geçerliliğini zedeleyip zedelemediğiniz tartışmalı hale gelir. Ancak örnek 7 kullanırsanız bu sadece para alacağına dair bir ödeme emridir ve bunu göndermekle önceki ihtarlarınıza halel gelmez kanaatindeyim. Kiracı bu takip üzerine borcunu ödese dahi, sözleşme sonunda 7/e'den kaynaklanan tahliye hakkınızı kullanabilirsiniz.