Mesajı Okuyun
Old 12-02-2014, 09:45   #29
lawyer sawyer

Alıntı:
Yazan Av.Umut Gökhan B
slm sayın meslektaşım. yukarıda bir üstad hesaplamayı vermiş, ben izniyle aynen alıyorum:

''ÜCRET = brüt ücret + yolluk'tur.
STOPAJ = (brüt ücret + yolluk) X %20
KDV = (brüt ücret + yolluk ) X %18
DAMGA VERGİSİ = (brüt ücret + yolluk + KDV) X binde 9,48
TOPLAM = (brüt ücret + yolluk + KDV) - Damga Vergisi -Stopaj''

yine başka bir üstaddan alıntı yapayım:
'' birçok dosyada gece vakti taksi ile gitmek zorunda kalıp 15-20 TL taksi parası ödedim. karşılık olarak sadece 3 TL veriliyor.''

makbuzu başkası üzerinden kesmek ile kendi adına kesmek arasındaki fark da şu: başkası üzerinden makbuzu 2 şekilde kesebilirsiniz; ya bir arkadaşınız olur ve hatrınızı kırmayıp makbuzu keser, ya da bir avukatla anlaşarak ona ödeyeceğiniz belli bir kesinti karşılığı makbuzunuzu kestirirsiniz.(bu ikinci durum iş başvurusunda sıkça karşılaşılan bir haldir, cmk ve adli yardım yaparsanız net ücretinizin bir kısmı, genelde yanında çalıştığınız avukat tarafından talep edilmekte)

yanisi başkası üzerinden makbuz kesmek, hak kazandığınız ücretten, kendi adına makbuz kesen bir avukatın aksine, feragat etmek anlamına geliyor.

yanisi elinize 110 tl geçecekse, komisyon düşüldükten sonra 80-90 tl geçiyor. bu arada 90 tlyı kazanmak için 20 tl da taksi parası verdiniz, hatırlatayım.

özetle, paranız çok ve işiniz yoksa, buyurun cmkya iştirak edin. tabii ki zevk ve irade size ait, nasıl takdir ederseniz öyle olur.

başarılar dilerim.

Öncelikle yanımda çalıştığım avukatımın makbuzunu kullanacağım, kendisiyle bu konuda anlaşmıştık. Komisyon meselesine gelince bunu ima dahi ederse anında işyerinden ayrılacağımı bütün samimiyetimle söyleyeyim size. Zaten çok zor şartlarda kazanılan cüzi miktar paranın bir kısmına patron avukatın pay istemesinin sözlükteki tek anlamı ''açgözlüktür''. Böyle bir anlaşma yapan var ise , iş saatleri dışında CMK görevi almasını böylece avukatına komisyon ödememesini tavsiye ederim. Zira, zaten KDV si makbuz kesen avukata ödeniyor. Bu makbuzun kesilmesinde avukatın hiç bir zararı yoktur.

Gelelim 2. meseleye: CMK ücretlerinin çok az olduğuna ve ilk 2 aydan sonra neredeyse görev gelmediğine şahit oluyorum. Ancak bu süre içerisinde kazanılan paranın yol ücretini dahi karşılamadığı meselesine katılamıyorum . Avukatın measisini dahi karşılamadığı şeklinde düşünürsek sonuna kadar hak veriyorum size. Saygılar..