Mesajı Okuyun
Old 15-06-2007, 17:25   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan ara karardan rücu dilekçesi

Merhabalar saygıdeğer meslektaşlarım;
Açmış olduğum bir katkı payı tazminatı davasında; davalının bütün banka hesaplarına tedbir konulması talebinde bulunmuştum.Mahkeme, bu konuda önceden bir karara varmadığı gibi daha ilk celsede beni şok eden bir karar verdi. Aynen şöyle......davacı vekiline, banka adı olarak bildirdiği bankalardaki hesap numaralarını belirtmek, belirtmediği taktirde bu bankalara yazı yazılamayacağının ihtar sureti ile bunlara uymak üzere 40 günlük kesin süre verilmesine....

Böyle bir şey mümkün mü arkadaşlar? Yani davamın mantalitesi ortada; davalı, müvekkilin bütün kazançlarını kendi adına değişik bankalardaki hesaplara yatırmış ve şu an kaçmış durumda. Masraflarına katlanılır ve banka merkezlerine yazı yazılarak davalı adına kayıtlı hesaplar bulunur. Hakimin banka hesap numaralarını bizim bildirmemizde ısrar etmesini anlamak zor.

Ara karardan rücu dilekçesi kavramını da ilk kez duymuş olduğumu belirteyim. Bu anlamda hakimin kararını değiştirmek için nasıl bir taktik kullanmalıyım? Özellikle dava türüm ortada; bu anlamda talebime uygun yargıtay kararları ile etkili olabileceğimi düşünüyorum. Benzer çelişki ile karşılaşıp çözüm bulabilen kıymetli meslektaşların desteğine ihtiyacım var. Karşı tarafa tebliigat ulaştıktan sonra, adına olan hesapları boşaltacağı kesin.
Kıymetli katkılarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.