Mesajı Okuyun
Old 17-12-2020, 14:49   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın lawyer0642,

Şayet değer kaybını rayiçlere göre hesaplayabilir durumdaysanız ve bu rakamdan eminseniz, Sigorta Şirketine bu talebinizi bildirebilirsiniz ancak çok büyük ihtimalle herhangi bir dayanak gösteremediğiniz için talebiniz olumsuz sonuçlanacaktır.(Eğer ödemeye gönüllülerse zaten Sigorta da kendisi ekspertiz yaptırabilir.)

Ancak meslektaşımın da belirttiği gibi, Sigorta Şirketine başvurmadan önce Mahkeme kanalı ile tespit yaptırıp bu dosyadan alınacak bilirkişi raporu ile (süresi içerisinde) sigorta şirketine başvurursanız çok daha emin adımlar ile ilerlemiş olursunuz.

Enteresandır, seneler önce eşim için yaptığım bir değer kaybı başvurusundan (o zamanlar değer kaybında sorumluluk konusu da tartışmalıydı) sadece talep maili -bu konudaki Yargıtay kararları ile destekleyerek- ve telefon görüşmeleri ile sonuç almışlığım ve değer kaybı bedelini karşı taraf sigortasından hiçbir bilirkişi raporu vs. olmadan almışlığım vardır. Sanırım biraz şanslıydık! Şu anda herhangi bir sigorta şirketi sadece mail veya telefon yolu ile bu şekilde bir ödeme yapar mı bilmiyorum ancak rakam çok yüksek değilse yine de denenebilir.

Sigorta Şirketine sunduğunuz başvurudan olumlu yanıt alamazsanız Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurunuz. (Ancak Sigorta Şirketinin olumsuz yanıtını yazılı şekilde almanız önemli.)

Yine başka bir şahsi işimde Tahkim Komisyonundan çok hızlı ve pratik şekilde sonuç aldım, dilekçemi tıpkı bir dava dilekçesi hazırlar gibi Yargıtay kararları ve tahkim kararları ile destekleyerek hazırlamıştım, size de bunu öneririm.

Sigorta Şirketi de kararın kesinleşmesi ile birlikte -birkaç belge imzalatıp- aynı gün ödemesini gerçekleştirmişti. Dava açsam en az 3-4 yılda kesinleşecek bir işi, itirazları vs. ile birlikte yaklaşık 1 yılda halletmiş oldum.

Saygılarımla,